فراخوانفراخوان داخلیفراخوان هنری

«ط 3 با آسانسور» اولین فستیوال هنر مفهومی شارگالری

هنر در دنیای امروز مرزهای خود را، هم در تعریف و تقسیم و هم در تاریخ و جغرافی، چنان گسترانده که نه فلسفۀ هنر و نه زیباشناسی توان و انگیزه‌ای برای دسته‌بندی آن ندارد. پس در چنین وضعیتی شاید محوریت‌بخشی به مفهوم در آثار هنری، تنها یک بهانه برای گردآوریِ بخش ناچیزی از استعداد‌های هنری باشد.

اثر هنری مفهومی، نقاشی و موسیقی و تئاتر و سینما و معماری و مجسمه‌سازی و ادبیات و حتی گرافیک یا دیزاین هم نیست. هرچند که از تمام این‌ها شاید برای ایجاد یک فضای مفهومی استفاده کند.

شار‌گالری در ادامۀ تلاش‌های خود جهت معرفی هنرمندان و پژوهشگران ایرانی و نیز همراهی و ایجاد فضای تعامل با مخاطبان، پژوهشگران و هنرمندان درون و بیرون از ایران قصد دارد اولین فستیوال هنر مفهومی خود را با نام «ط3 با آسانسور» برگزار کند.

بخش اصلی

شارگالری در این بخش به‌دلیل سابقۀ خود انتظار دارد هنرمندان جوانِ هنرهای دیداری استقبال بیشتری از این رویداد داشته باشند. به همین جهت آثار هنرمندان پس از مهلت یاد‌شده مورد بررسی قرار می‌گیرد.
10 اثر مفهومی برگزیده از 10 هنرمند ایرانی علاوه بر نمایش در روزهای برگزاری فستیوال با حضور هنرمند، نقد و تحلیل و بررسی خواهند شد. شارگالری ضمن تلاش برای توسعه و معرفی این آثار در فضاهای هنری اروپا، به 3 اثر نیز جایزۀ نقدی اهدا می‌کند.

ویژگی‌های آثار ارسالی عبارت است از:

الف.

به‌لحاظ فرم، آثاری قضاوت خواهند شد که جنبۀ دیداری آن‌ها از جنبه‌های نمایشی یا معمارانه برجسته‌تر باشد. بنا‌بر‌این مهم نیست که اثر با صدا یا تصویر یا سازه یا اجرا عرضه شود، مهم این است که جنبۀ دیداری آن برجسته‌تر باشد، به‌طوری که بتوان آن را بیش از هر چیز دیگر، ویژوال خواند.

ب.

به‌لحاظ محتوا، آثاری قضاوت خواهند شد که جنبۀ مفهومیِ آن‌ها از جنبه‌های زیبا‌شناسانه، داستانی یا روایت‌محور و خبرنگارانه برجسته‌تر باشد.

ج.

به‌لحاظ اجرایی نیز آثاری قضاوت خواهند شد که قابلیت اجرا در یک فضای 16متری با امکان 4 دیوار، 1 پروجکشن و تعدادی اسپیکر را داشته باشند و باقیِ ابزارهای عرضۀ آن برای هنرمند فراهم باشد.

بخش جنبی

ـ نویسندگان و پژوهش‌گران صاحب­نظر در حوزۀ هنر مفهومی به ­دعوت شارگالری مقالات و جستارهایی را به­ طور اختصاصی برای این فستیوال نوشته ­اند که در روزهای برگزاری فستیوال به ­صورت حضوری یا آنلاین ارائه خواهند داد. شارگالری مجموعۀ این یادداشت ­ها را همراه با آثار برگزیدۀ فستیوال به ­صورت کتاب منتشر می­ کند.

 ـ شارگالری در روزهای برگزاری فستیوال گفت­و­گو­هایی با صاحب‌نظران ایرانی و غیر ایرانی پیرامون هنر مفهومی انجام خواهد داد که به‌صورت حضوری یا از طریق پلت‌فرم‌های مختلف در معرض استفادۀ علاقه ­مندان خواهد بود.

نحوۀ ارسال آثار:

پس از ارتباط با درگاه‌های تماس شارگالری، بسته به ویژگی اثر، نحوۀ ارسال آن هماهنگ خواهد شد.

مهلت ارسال: 15 دی 1402

درگاه‌های تماس شارگالری:

Telegram: 09916464180

Instagram: shaar.gallery

ارتباط با شارگالری از طریق ایمیل

آدرس وب سایت گالری: https://shaargallery.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا