فراخوانفراخوان ادبی

فراخوان داستان نویسی Imagine 2200 2024

گروه گریتس سُلوشن‌لن (Grit Solution Lan) آمادۀ دریافت آثار علاقه‌مندان به شرکت در چهارمین دورۀ رقابت داستان‌کوتاه Imagine2200  _ «تصورجهان در سال 2200: داستان‌هایِ اقلیمی برای آیندگان» _ است.

رقابت داستان‌نویسی Imagine2200 از نویسندگان سراسر جهان دعوت می‌کند تا دنیایی را در آینده تصور‌کنند که شاید شکوفایی راهکارهایی برای بحران‌های اقلیمی و در خدمتِ پیاده‌سازیِ اصلاحاتِ بنیادین در سیاره‌ای است که خانۀ ماست. این رقابت نویسندگان را برای تصور جهانی ایده‌آل و نو در آینده به‌چالش می‌کشد. 

عمر الآکاد و آنالی نیوویتز  داوران رقابتِ سالِ 25-2024 هستند. الآکاد مولف و روزنامه‌نگاری است که اولین رمانش، «جنگ آمریکایی»، ضمن برنده‌شدن جوایز بسیار، مبدل به اثری پرفروش در سطح بین‌المللی شد و توسط بی.بی.سی در فهرست 100 رمانی که جهان ما را شکل داده‌اند قرار گرفت. نیوویتر نیز نویسندۀ داستان‌های علمی‌و‌تخیلی و آثار غیرداستانی است که سومین رمانش، «ترافورمرس»، فینالیستِ  جایزۀ نبولا و آخرین کتاب غیرداستانی‌اش، «چهار شهر گمشده»، پرفروش‌ترین اثر در سطح ملی است.

موضوع:

رقابت  داستان‌نویسی Imagine2200 (سال 2200 را تصورکن) پذیرایِ داستان‌هایی است که در آن پیشرفتِ عادلانه اقلیمی در دهه‌ها تا قرن‌ها آتی با درنظرگرفتنِ آینده‌ای از فراوانی، سازگاری، اصلاح و امید تجسم شده‌است. این رقابت به‌دنبالِ داستان‌هایی است که ریشه در راهکارهایِ اقلیمی خلاق و تاب‌آوریِ جامعه‌محور داشته‌باشند و نشان‌دهند که با ریشه‌دواندنِ این راهکارها چه تحولاتی ممکن‌است روی دهد، و نیز داستان‌هایی با پیرنگی جذاب و کاراکترها و فضایی غنی که به این آینده جان بخشند.

علاقه‌مندان به شرکت در این رقابت داستان‌ کوتاه باید در 2500 تا 5000 واژه نشان‌دهند که جهانی که آروزیِ ساختنش را دارند چگونه است.

داستان‌های ارائه‌شده باید در زمانی بینِ آینده‌ای نزدیک و بطوردقیق سال 2200 اتفاق بیفتند.

یک داستان خیالیِ خوب نباید ترسی از کاویدنِ چالش‌هایِ پیش‌رو داشته‌باشد –مسیرِ منتهی به بهبودِ اقلیمی مستلزمِ تلاش و انطباق‌پذیری است، و از نویسندگان خواسته می‌شود که این امر را در آثارشان نشان دهند- اما در نهایت باید این امید را ارزانی دارند که می‌توانیم دست‌در‌دست یکدیگر در راستایِ ساختنِ جهانی پایدارتر و عادلانه‌تر قدم برداریم. این رقابت خواستار دیدنِ داستان‌هایی است که در آن راهکارهایِ اقلیمی و علوم اقلیمیِ جهان واقعی، بکارگرفته شده‌باشد، افزون بر آن‌که نمایش‌دهندۀ عناصر اصیلِ فرهنگی (باتاکید بر جنبه‌های مکانی، سنتی و غذایی و غیره) و کاراکترهایی با پرداخت هویتیِ کامل باشند. این رقابت به‌ویژۀ علاقه‌مند به خواندن و انتشار داستان‌هایی است که بر راهکارها و انعکاسِ صدایِ جوامعیِ متمرکز است که بیشترین آسیب را از بحرانِ اقلیمی دیده‌اند.

چنانچه مسائلِ اقلیمی موضوع جدیدی برای شماست، در ادامه منابعی آورده شده‌است که به شما کمک می‌کند از میان راهکارهایِ موجود منابع الهام لازم برای داستان خود را پیدا کنید. شما می‌توانید بدون هیچ محدودیتی از این موارد به‌عنوان نقطۀ شروع خود استفاده کنید، و یا هر راهکارِ اقلیمی یا عادلانۀ دیگری که برایتان الهام‌بخش است را بکار برید.

در داستان شما این اصول می‌تواند در قالب هر ژانری مطرح شود – برای مثال موضوعات مربوط به مسائل اقلیمی می‌تواند در قالب داستان‌های عاشقانه، معمایی، ماجراجویانه، کمدی و دیگر ژانرها بیان شود. مسائل اقلیمی با تمامیِ بخش‌های زندگی در ارتباط است، و تمام گونه‌های داستانی می‌تواند به‌نوعی یک داستان اقلیمی باشد، بنابراین بلندپرواز باشید –   جهانی را تصورکنید که در آن راهکارهای اقلیمی شکوفا شده‌اند، جهانی که در آن بهزیسی اولویتدارد، و کار و تلاش افراد در راستایِ اصلاح جامعه و زندگی‌شان برای ارج‌نهادن به انسانیت است.

چه کسی می تواند شرکت کند؟

تمامی علاقه مندان بالای ۱۸ سال مجاز به شرکت در این رقابت هستند.

هزینه ورودی:

شرکت در این رقابت رایگان است.

جوایز:

نفر اول: ۳۰۰۰ دلار

نفر دوم: ۲۰۰۰ دلار

نفر سوم: ۱۰۰۰ دلار

نه فینالیست باقی مانده نفری ۳۰۰ دلار دریافت خواهند کرد.

داستان های برتر در وبسایت رقابت منتشر خواهد شد.

آخرین مهلت: 24 ژوئن 2024 ( 4 تیر ۱۴۰۳)

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت رسمی فراخوان مراجعه کنید.

گروه مجله نگاه فرد خدمات متعددی به هنرمندان و علاقه مندان ارائه می دهد از جمله کلیه امور ترجمه تخصصی، تهیه پورتفولیو و انجام مراحل ثبت نام و در صورت داشتن هزینه ورودی، پرداخت ارزی را انجام می دهد. در صورت تمایل می‌توانید از این خدمات ما استفاده کنید. تنها کافیست به ما ایمیل (fardmagazine@gmail.com) بزنید در اسرع وقت راهنمایی های لازم داده می شود.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام. من علاقمند به شرکت در فراخوان شما هستم و یک داستان با عنوان گوشواره هم ایمل زدم

    آیا شرایط خاصی برای این کار هست ؟
    داستان باید به انگلیسی باشد یا همان فارسی هم کافیست؟
    هزینه‌ی ارسال چطور؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا