اخبار هنرهای تجسمیاخبار هنری

پیام وزیر ارشاد به جشنواره تجسمی فجر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه برگزاری دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، پیامی را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، در متن پیام سید عباس صالحی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ چنین آمده است:

«شناخت پیشینه بومی فرهنگی و تعامل با هنر جهان

فرهنگ و هنر عرصه اندیشه، خلاقیت و آگاهی است که با شناخت پیشینه بومی فرهنگی و تعامل با تحولات هنر جهانی تعریف و تاویل پذیر است. زیرا فرهنگ و هنر با ریشه در گذشته ملی اما با رویکردی آینده نگر جامعه را به توسعه سوق می‌دهد، آینده‌ای که بر پایه گذشته و تحلیل آن بنا شود و با جریان‌های فرهنگ و هنر در جهان گفت‌وگو کند. هنرهای تجسمی ظرفیت قابل توجه و ارزشمندی است که با بازخوانی و پژوهش داشته‌های هنری بومی فارغ از تکرار، آگاهی جامع از هنر امروز جهان اما به دور از تقلید و اندیشیدن درباره  مسایل جهان و جامعه  معاصر، جریانی پویا و حرفه‌ای را در هنر ایران اسلامی و جایگاهی ارزشمند را در عرصه بین‌المللی برای هنر امروز ایران فراهم می‌کند.

جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر، فراگیرترین رویدادی است که می تواند مشخصه‌های نسبت هنرهای تجسمی ما را با تاریخ و فرهنگ بومی، تعامل آن با تحولات هنر جهان و دغدغه های انسان معاصر بررسی کند و اندیشیدن و گفتمان چگونگی حضور هنر ایران با مشخصه های فرهنگی بومی و با بیان معاصر را در عرصه بین‌المللی هنر تقویت کند. این جشنواره در سه دوره ی اخیر رویکرد خلاقانه و ایده محور را که ضرورت دنیای اکنون هنر است سرلوحه قرار داده و فرصتی برای بازخوانی پیشینه هنری، تجربه  تاریخی و داشته‌های فرهنگی و تصویری متنوع سرزمین ما و ارتباط آن با جریان پویای هنر معاصر است.

امیدوارم که زمینه‌های توسعه و حضور در عرصه‌های بین‌المللی هنر معاصر ایران بیش از گذشته فراهم شود و فرهنگ و هنر، هم چنان معرف اصلی سرزمین ما در جهان باشد. از مشارکت هنرمندان ارجمند از سراسر کشور و تلاش همکاران در برگزاری دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر قدردانی می‌کنم و روزهای بهتری را برای هنرمندان عزیز آرزو می‌کنم.»

دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، در محل موسسه فرهنگی و هنری صبا از سوم بهمن ماه تا چهارم اسفندماه همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۲۰ و روزهای جمعه ۱۵الی ۲۰ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا