کارآفرینیکسب و کار

پنج دلیلی که جوانان هزارۀ جدید نباید روی مشاغل کارمندی حساب کنند.

پنج دلیلی که جوانان هزارۀ جدید نباید روی مشاغل کارمندی حساب کنند.

 

چرایی این مسئله را وارن باِفت به بهترین شکل بیان می کند: «اگر راهی برای کسب درآمد در هنگامیکه خواب هستید نیابید مجبور خواهید بود که تا لحظه مرگ کار کنید».

غالب جوانان هزارۀ جدید بر این باورند که مهمترین گام آنها در زندگی پس از دریافت مدرک دانشگاهی یافتن یک شغل و کارکردن برای کسب درآمد در تمامی سالهای فعال زندگیشان می باشد.

اگر مسیر سنتی رفتن به مدرسه تا استخدام شدن که در مدارس و جامعه به شما القا می شود را در نظر بگیرید این مسئله چندان هم بد به نظر نمی رسد.

با این وجود این حقیقت که شما به عنوان یک جوان در هزارۀ جدید وقت خود را در ازای کسب در آمد مبادله می کنید و تنها هنگامی پول دریافت می کنید که کاری انجام داده باشید کافی است تا دریابید که همه چیزِ این رویکرد اشتباه است. همان طور که وارن باِفت می گوید «اگر راهی برای کسب درآمد در هنگامیکه خواب هستید نیابید مجبور خواهید بود که تا لحظه مرگ کار کنید».

با وجود مصاعب بی پایان مشاغل کارمندی بسیاری از افراد همچنان به دلیل شماری از مسائل به شغل کم درآمد و پراسترس خود وابسته اند. یکی از این مسائل ناآگاهی آنها از علل یافتن راه حلی ثانوی یا روش های دیگر کسب درآمد می باشد.

علت دیگر ممکن است این باشد که افراد نمی دانند چه کار دیگری بکنند و چگونه آن را انجام دهند و تمایلی نیز ندارند تا به منظور یافتن راه حلی برای این مسئله تلاش کنند. از این روست که به وضع ملالت آور خود تن داده و به مسیر سنتی کار ادامه می دهند.

حقیقت این است که هیچ زمانی برای کسب موفقیت بهتر از زمان کنونی نمی باشد. فقط به خاطر داشته باشید که: تنها افراد با هوش که از پیمودن راه اکثریت سر باز زده اند و مسیر مختص خود را خلق کرده اند قادر به انجام چنین کاری می باشند. در این ارتباط به بیان چند دلیل از دلایل بسیاری می پردازیم که چرا نباید به هیچ عنوان به مشاغل کارمندی اتکا کرد:

  1. عدم امنیت شغلی:

هر روز شمار بیشتری از فارغ التحصیلان با نمرات عالی توسط شرکت ها پس زده می شوند. به دلیل فقدان شدید مشاغل کافی برای این فارغ التحصیلان، اکثر آن ها حاضراند هر کاری با هر درآمدی حتی کاری که بسیار پایین تر از سطح تحصیلی آنهاست را انجام دهند.

از این رو وقتی شرکتی می بینند که فردی حاضر است همان کار شما را با حقوق کمتری انجام دهد به طور طبیعی به گزینه ای روی می آورد که سبب صرفه جویی در هزینه هایش شود.

 «شما اخراج شده اید»: این جمله ایست که بزودی خواهید شنید و هر آن چه که به آن وابسته بودید درست مقابل چشم هایتان از هم می پاشد.

 

2. تجربۀ محدود:

 تجربه و دانش شما به خاطر اتکاء به یک شغل خاص تنها محدود به آن زمینه خواهد شد. هر چند این امر به شما کمک می کند تا در این زمینۀ کاری تخصص و مهارت بسیاری کسب کنید اما از سوی دیگر میتواند در حکم راهی به سوی شکست باشد زیرا:

بداقبالی شرکت:

در حالیکه یک شرکت ممکن است در حال حاضر بر بازار تسلط و سودهی بالایی داشته باشد اما هرگز تضمینی برای آینده وجود ندارد. بداقبالی هایی همانند ورشکستگی ممکن است در هر زمانی اتفاق افتد و هر شرکتی را وادار به حذف برخی از کارکنان (مِن جمله شما) نماید. در صورت بروز چنین اتفاقی شروع دوباره و تسلط پیدا کردن بر یک مهارت یا حرفۀ جدید تقریبا غیرممکن است زیرا در تمام عمر خود تنها در یک حرفه تخصص داشته اید.

فرصت های جدید: هر روز جریان های جدیدی سر بر می آورند و درآمد کلانی را برای افراد ایجاد می کنند. این جریان های کسب درآمد ممکن است از طریق سرمایه گذاری استراتژیک یا حتی دریافت امتیاز حق فروش باشند که همینک نیز بسیاری از افراد مشهور و ستارگان ورزشی مطرح در دنیا آنها را برای دوران یازنشستگی خود مد نظر قرار داده اند.

با این حال اگر تنها بر شغل کارمندی خود متمرکز باشید یافتن این جریان های جدید و کسب درآمد از آن ها دشوار خواهد بود.

 

3. نبود حقوق بازنشستگی مادام العمر:

 گذشت آن روزهایی که تقریبا تمام شرکت های بزرگ به کارکنانی که به سن مشخصی می رسیدند حقوق بازنشستگی می پرداختند. امروزه به محض آن که کارکنان ضعیف و ناتوان می شوند، صاحبان بسیاری از شرکت ها به دنبال راهی برای اخراج آن ها هستند – رقت انگیز نیست!

از این رو اگر مشاغل کارمندی را به امید حقوق بازنشستگی در سنین بالا تحمل می کنید بهتر است از حالا به فکر چارۀ دیگری باشید.

 

4. زمان و فضای محدود:

هیچ یک از افرادی که به مشاغل کارمندی مشغول اند فرصت کافی برای یافتن و پرداختن به فعالیت های مورد علاقه خود را ندارد.

هر کسی در زندگی رویای متفاوتی در سر دارد، این رویاء می تواند بالا رفتن از کوهی مرتفع یا گشت و گذار در جهان یا هر چیز دیگری باشد. با این حال صرف نظر از زندگی ایده آلی که مشتاق داشتنش می باشید دنبال کردن یک زندگیِ کاری خشک و بی روح هرگز رویاهایتان را تحقق نخواهد بخشید.

در نتیجه به احتمال فراوان در موقعیتی قرار خواهید گرفت که بدون بهره مندی از هر گونه آزادی تنها قادرید معاش خود را تامین کنید. و این امر گزینه های بسیار محدودی را در زندگی در اختیارتان قرار می دهد. مطالعه یِ اتاق های اورژانس بیمارستان توسط ماریا آلمر متخصصِ اعتیاد در مرکز بهداشت رفتاری سامیت[1] نشان داد که 35 درصد بیماران در نمونۀ مورد مطالعه دائم الخمر هایی بودند که به دلیل آسیب های شغلی به چنین وضعیتِ خطرناکی دچار شده بودند.

 

5. تسلط کارفرما بر کارکنان:

هر کسی در مرحله ای از زندگی آرزو دارد که رئیس خود باشد؛ یعنی طبق خواست و میل خود زندگی کند و به شیوه خود کارهایش را انجام دهد. وابستگی محض به یک شغل واحد به احتمال بسیاری زمینه ای را بوجود آورد که در آن کسی قدر و ارزش شما را نمی داند چون کارفرمای شما می داند که گزینه دیگری ندارید.

با توجه به دلایل فوق الذکر پر واضح است که وابستگی به یک منبع درآمد هرگز گزینه جالبی نیست، بنابراین بهتر است مشاغل کارمندی کم درآمد را برای همیشه کنار بگذارید.

 

 

 

[1] Summit Behavioral Health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا