اخبار هنریهنر اجرا

نمایش چهارصندوق بهرام بیضائی در دانشگاه کاشان

نمایش «چهارصندوق» اثر بهرام بیضایی از ۱۴ تا ۱۶ اردی‌بهشت ۹۸ در تالار آزادی دانشگاه کاشان به روی صحنه رفت. این نمایش را علی ثابتی‌پور، عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه کاشان، طراحی و کارگردانی کرده است. «چهارصندوق» پنجمین کار این کارگردان از سال ۱۳۸۸ در دانشگاه کاشان است و سومین اثر از بهرام بیضایی که پس از «آرش» در سال ۸۸ و «شب هزار و یکم/۱» در سال ۹۴ به همت گروه زبان و ادبیات انگلیسی و زیر نظر معاونت فرهنگی دانشگاه به اجرا در‌آمد.

«چهارصندوق» ماجرای چهار نفرپوش به رنگ‌های زرد و سبز و سرخ و سیاه در دو مجلس است. در مجلس اول زرد و سبز و سرخ احساس خطر کرده‌اند. به پیشنهاد زرد تصمیم می‌گیرند با کمک سیاه مترسکی بسازند تا آنها را از خطر حفظ کند. مترسک اما جان می‌گیرد و با تفنگ و شلاقی که آنها به او داده‌اند به جان خودشان می‌افتد و مجبورشان می‌کند هر یک برای خود صندوقی بسازند. مجلس دوم با چهار صندوق در چهار گوشه‌ی صحنه، سال‌ها بعد را نشان می‌دهد. چهار نفرپوش در صندوق‌های خودساخته زندانی‌اند و به آنها حتی خو گرفته‌اند و همدیگر را هم نمی‌شناسند. مترسک که همه جا و همه چیز را زیر نظر دارد، خنده‌های مستانه سر داده و خاطرجمع از اوضاع و احوالِ شب به خواب می‌رود. زرد به گریه‌ی سیاه و سبز و سرخ به فریاد زرد از صندوق‌هایشان بیرون می‌آیند و در طی گفتگو با هم تصمیم می‌گیرند پیش از آنکه خروس بخواند صندوق‌هایشان را بشکنند اما …

صدف صراف‌نیا، مهسا جمالی، محبوبه عبدالعظیمی، سمیرا مسعودی و ابوالفضل زمانی بازیگران این نمایش و داوود خدمتکار آرانی، محمدصادق مصباحی، سپهر مردانی و علیرضا گرداقلی نوازندگان آن هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا