اخبار هنرهای تجسمیاخبار هنری

نمایشگاه عکس‌های آسمان شب، شروع کار گالری در شهر گراش

اُ به یاد افتادگان؛ شب از چشم شب‌گرد

به گزارش نگاه فرد: نگارخانه «اٌ» در شهر گراش، در جنوب استان فارس، با یک مجموعه عکس آسمان شب افتتاح شد.

نگارخانه‌ی «اُ»، یک نگارخانه‌ی کوچک در پشت‌بام سینما فرهنگ گراش است که به تازگی تجهیز شده و قرار است میزبان هنرمندان مختلف باشد. تجهیز این نگارخانه را خانواده‌ی زنده‌یاد امیرحسین افتادگان انجام داده است تا یاد فرزندشان را زنده نگاه دارند.

شهر گراش، در جنوب استان فارس، یک شهر کوچک است که به نیکوکاری و خیراندیشی شهرت دارد. نهادهای مختلف اجتماعی این شهر نه با بودجه‌ی دولتی، که با هزینه‌های خیراندیشان این شهر ایجاد می‌شوند.

اُ به یاد امیرحسین اُفتادگان

زنده‌یاد امیرحسین افتادگان، نوجوانی بود که دو سال پیش از دنیا رفت. شاید بهترین توصیف از او را علی‌اکبر شاه‌محمدی، مدیر و معلمش، نوشته باشد: «امیرحسین فقط یک فوتبالیست قهار نبود. امیرحسین دانش‌آموزی منحصربه‌فرد بود. او باهوش نبود بلکه تیزهوش بود. همیشه یک شوخی و شیرین‌زبانی توی کلامش داشت. او فقط شاگردم نبود، با هم رفیق بودیم. کمک‌حالم بود. همیشه و همه جا ریزنقش و موثر. ساده و خودمانی.»

«اُ» قرار است همینقدر ساده و خودمانی نام امیرحسین افتادگان را زنده نگه دارد.

ایده‌ی یک نگارخانه‌ در شهر گراش

وقتی برگزارکنندگان «شب‌گرد»، اولین نمایشگاه عکس‌های انفرادی جواد آب‌افکن، نگارخانه‌ی طبقه فوقانی سینما فرهنگ را انتخاب کردند، متوجه شدند که باید آن را متحول کنند. این نگارخانه که پیش از این با نام گالری سینما فرهنگ میزبان کارگاه‌ها و نمایشگاه‌هایی بود، تنها یک سالن خالی و روشن بود با دیوارهای سفید. محمدامین نوبهار که به عنوان نمایشگاه‌گردان، مسئولیت تیم بازطراحی این نگارخانه را به عهده داشت، گفته بود سعی می‌کنیم این مکان به یک نگارخانه‌ی حرفه‌ای تبدیل شود.

با همراهی و حمایت مالی خانواده‌ی امیرحسین، اکنون نتیجه‌ی تلاش چند هفته‌ای این تیم در معرض دید است: دیوارها رنگ ‌شده، دیواره‌های متحرک اضافه ‌شده، نورهای موضعی نصب شده، و آن سالن خالی به نگارخانه‌ای گرم و کوچک تبدیل شده است. تغییر نام این سالن قدمی در مسیر هویت‌بخشی تازه به این نگارخانه است.

شب‌گرد، نمایشگاه عکس‌های آسمان شب جواد آب‌افکن

جواد آب‌افکن اولین نمایشگاه عکس انفرادی‌اش را با موضوع آسمان شب و با عنوان «شب‌گرد» در نگارخانه «اُ» برپا کرد.

دیروز هشتم فروردین ۱۴۰۰، در مراسمی کوتاه با حضور جمعی از هنردوستان، نگارخانه‌ی «اُ» و نمایشگاه عکس «شب‌گرد» با صحبت محمدامین نوبهار و جواد آب‌افکن افتتاح شد. نوبهار با تشکر از خانواده‌ی امیرحسین شروع کرد و گفت: «با حمایت آنها، سعی کرده‌ایم به این نگارخانه هویتی جدید بدهیم.»

نوبهار، نمایشگاه‌گردان «شب‌گرد»، در مورد عکس‌های آب‌افکن گفت: «جواد در بیرون از گراش شناخته‌شده‌تر است تا در گراش. عکس‌های او در کنار عکس‌های بزرگ‌ترین عکاسان آسمان به نمایش گذاشته شده است، اما تاکنون در گراش نمایشگاهی برگزار نکرده است. خیلی خوشحالم که بالاخره جواد قبول کرد این نمایشگاهی از آثارش بگذارد، و امیدوارم بقیه عکاسان و هنرمندان این منطقه نیز شروع کنند به نمایش و فروش آثارشان.»

جواد آب‌افکن، متولد ۱۳۶۶-گراش، عکاس آسمان شب است. عکس‌های او در دهه ۹۰ بارها در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها و مجلات معتبری همچون TWAN، جشن تصویرسال ایران، جشنواره دوربین.نت، مجله نجوم و… به نمایش درآمده و مورد تحسین خبره‌ترین عکاسان آسمان شب و منجمان قرار گرفته است. «شب‌گرد» نخستین نمایشگاه انفرادی جواد آب‌افکن است که در گالری اُ گراش به نمایش در می‌آید. این نمایشگاه حاوی ۲۵ عکس از عکس‌های اوست که بین سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ ثبت شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا