فراخوانفراخوان عکاسی

مسابقه عکاسی ویکی دوستدار یادمان‌ها ۲۰۲۳ ایران

امسال ایران برای هفتمین بار به جمع کشورهای شرکت‌کننده در مسابقهٔ جهانی ویکی دوستدار یادمان‌ها می‌پیوندد. شما هم اگر به عکاسی از یادمان‌های تاریخی و فرهنگی ایران علاقمندید و می‌خواهید تصویر آن‌ها را از طریق دانش‌نامهٔ ویکی‌پدیا در دسترس دیگران قرار دهید می‌توانید در این رقابت شرکت کنید.

ویکی دوستدار یادمان‌ها یک مسابقهٔ عکاسی با موضوع یادمان‌های ثبت‌شدهٔ ملی است. اولین دورهٔ این مسابقه در سال ۲۰۱۰ در کشور هلند برگزار شد و به دنبال آن در سال ۲۰۱۱ مسابقه به بسیاری از کشورهای اروپایی گسترش یافت. از سال ۲۰۱۲ این مسابقه در سطح جهانی برگزار می‌شود. هدف از این مسابقه گردهم‌آوردن عموم خواننده‌ها، کاربران ویکی‌پدیا، عکاسان و فرهنگ‌دوستان برای گرفتن عکس از یادمان‌های فرهنگی و بارگذاری آن در ویکی‌انبار برای استفاده در ویکی‌پدیا و بالا بردن دانش و آگاهی همگان است.

برای مشاهدهٔ برندگان سال‌های گذشته به تفکیک سال می‌توانید به صفحهٔ نتایج ویکی دوستدار یادمان‌ها در ایران مراجعه کنید. هر سال هیئت داوری محلی هر کشور ده عکس برتر را انتخاب می‌کنند و پس از آن عکس‌های برتر هر کشور در سطح جهانی با هم رقابت می‌کنند تا پانزده عکس برتر در سطح جهانی انتخاب شوند.

مسابقهٔ امسال در بازهٔ زمانی ۱ آبان ۱۴۰۲ لغایت ۳۰ آبان ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.تصاویر خود را بارگذاری کنید.

قبلا از بارگذاری عکس ها ویدیوهای توضیحی در وب سایت اصلی را ببینید.

قوانین شرکت در مسابقه 

رعایت قوانین زیر برای شرکت در رقابت در سطح کشوری و بین‌المللی الزامی است:

 1. همهٔ عکس‌ها را باید خودتان گرفته باشید.
 2. عکس را باید در فاصله زمانی ۱ آبان ۱۴۰۲ تا ۳۰ آبان ۱۴۰۲ بارگذاری کنید. عکس‌ها می‌توانند در هر زمان، حتی خارج از این بازهٔ یک‌ماهه، گرفته شده باشند، اما باید دقیقاً در این بازهٔ زمانی بارگذاری شوند. امکان بارگذاری عکس‌ها برای شرکت در مسابقه در ساعت ۲۳:۵۹:۰۰ به وقت تهران در روز ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۲ متوقف خواهد شد و این زمان تغییرپذیر نیست.
 3. عکس (های) بارگذاری شدهٔ شما باید روی ویکی‌انبار در دسترس باشد و اجازه استفادهٔ عمومی از آن توسط شما داده شده باشد.
 4. عکس‌های بارگذاری شده برای مسابقه باید مربوط به یکی از یادمان‌های فهرست‌شده برای مسابقه باشند. بیش از ۲۶۰۰۰ یادمان در شهرهای مختلف ایران در نظر گرفته شده‌اند. لطفاً برای پیداکردن فهرست یادمان‌ها در شهر/استان موردنظر خود به فهرست تهیه‌شده در این صفحه مراجعه کنید.
 5. برای شرکت در مسابقهٔ جهانی، عکس شما باید جزو ده عکس برتر در سطح ملی (ایران) باشد.
 6. محل عکس‌برداری را به صورت واضح، در زمان بارگذاری عکس ذکر کنید.
 7. تلاش کنید عنوان پرونده به فارسی یا انگلیسی و معنادار باشد و بتوان از روی عنوان موضوع و مکان عکس را تشخیص داد. (مثلاً file:dci-012345.jpg یک عنوان بدون معناست)

توجه کنید که می‌توانید بیش از یک عکس برای شرکت در مسابقه ارسال کنید. برای این‌که واجد شرایط بردن جایزه باشید، باید راهی برای تماس با خودتان در اختیار ما قرار دهید. بهتر است که در تنظیمات‌تان نشانی ایمیل فعالی داشته باشید و گزینهٔ موافقت با دریافت ایمیل را هم انتخاب کرده باشید.

‌اگر هیچ راه تماسی در اختیار برگزارکنندگان قرار ندهید یا خودتان هیچ واکنشی نشان ندهید عکس یا عکس‌هایتان در مسابقه باقی می‌مانند ولی مشمول دریافت جایزه نمی‌شوند. در این صورت هیئت برگزارکننده محلی تصمیم می‌گیرند که آیا عکس شما در بین ده عکس برنده قرار بگیرد یا نه یا به مسابقه‌ی جهانی ارسال شوند یا خیر.

جایزه مسابقه در سطح ایران

تمام عکس‌هایی که در مسابقه شرکت می‌کنند توسط هیئت داوران بررسی می‌شوند و ده عکس به عنوان برترین‌های مسابقهٔ ایران انتخاب خواهد شد. دقت کنید که فعال بودن ایمیل کاربر یکی از شرط‌های اولیه‌ی انتخاب عکس کاربر به عنوان ده عکس منتخب ایران در مسابقه‌ی جهانی است. به کاربرانی که ده عکس منتخب را بارگذاری کرده‌اند یک لوح تقدیر اهدا خواهد شد.اگر کاربری مایل به فرستادن نشانی پستی خود به تیم برگزارکننده نباشد، لوح تقدیر به صورت الکترونیکی برای کاربر فرستاده خواهد شد، همچین جوایز زیر هم به برندگان اهدا خواهد شد.

جوایز مسابقه در سطح جهانی

ده عکس برتری که توسط هیئت داوری محلی انتخاب می‌شوند و ایمیل حساب بارگذارکنندهٔ آن‌ها در ویکی‌پدیا فعال است، توسط تیم محلی به تیم جهانی فرستاده خواهند شد. تیم جهانی با در نظر گرفتن سه معیار تکنیک عکاسی، تازگی نوع نگاه و میزان کاربرد عکس‌ها برای ویکی‌پدیا، پانزده عکس برنده در سطح جهان را معرفی خواهد کرد.

تمام پانزده برنده مسابقه در سطح جهانی لوح جهانی دریافت خواهند کرد. ده نفر اول در سطح جهانی جوایز غیرنقدی دیگری نیز دریافت خواهند کرد که جزئیات آن‌ها در ذیل آمده‌است:

 • نفر اول: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۵۰۰ یورو
 • نفر دوم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۲۰۰ یورو
 • نفر سوم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۰۰۰ یورو
 • نفر چهارم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۸۰۰ یورو
 • نفر پنجم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۵۰۰ یورو
 • نفر ششم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۵۰۰ یورو
 • نفر هفتم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۴۰۰ یورو
 • نفر هشتم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۴۰۰ یورو
 • نفر نهم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۲۵۰ یورو
 • نفر دهم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۲۵۰ یورو

برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به سایت فراخوان مراجعه کنید.

گروه مجله نگاه فرد خدمات متعددی به هنرمندان و علاقه مندان ارائه می دهد از جمله کلیه امور ترجمه تخصصی، تهیه پورتفولیو و انجام مراحل ثبت نام و در صورت داشتن هزینه ورودی، پرداخت ارزی را انجام می دهد. در صورت تمایل می‌توانید از این خدمات ما استفاده کنید. تنها کافیست به ما ایمیل (fardmagazine@gmail.com) بزنید در اسرع وقت راهنمایی های لازم داده می شود.

در صورتی که تمایل دارید از فعالیت رایگان سایت ما حمایت کنید می توانید از طریق لینک حمایت مالی هر مبلغی که می خواهید واریز کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا