اخبار هنرهای تجسمیاخبار هنری

طرح چهرۀ فعال حقوق مدنی بر اسکانس های ۱۰ دلاری کانادا

طرح چهرۀ فعال حقوق مدنی بر اسکانس های ۱۰ دلاری کانادا برندۀ جایزۀ خلاقیت طراحی اسکانس شد
جدیدترین نسخۀ اسکانس های ۱۰ دلاری کانادا، که سال گذشته در قطع عمودی به چاپ رسید و تصویر فعال حقوق مدنی زنی را بر خود داشت، برندۀ جایزۀ بین المللی خلاقیت در طراحی اسکناس شد.
اسکناس کانادایی که تصویر ویولا دزموند، تاجر زن ساکن نوا اسکوشیا و از پیشگامان عدالت اجتماعی، را برخود داشت برندۀ «جایزۀ بهترین اسکناس سال» ۲۰۱۸ شد، که توسط انجمن اسکناس بین المللی برگزار می شود.
دزموند اولین زن کانادایی است که تصویرش بر واحد پولی این کشور نقش می بندد، افتخاری که بطور سنتی منحصر به خاندان سلطنتی بریتانیا نظیر ملکه الیزابت دوم می شود. در پشت اسکانس نیز تصویر موزۀ حقوق بشر کانادا در وینیپگ، منیتوبا به چشم می خورد.
به گزارش بی.بی.سی، برگزار کنندگان این رقابت معیارهایی نظیر ارزش هنری، طراحی، کابرد رنگ، کنتراست، توازن و ویژگی های امنیتی لحاظ شده در هر یک از اسکناس های نامزد دریافت جایزه را مد نظر قرار می دهند.
ای. بی. ان. اس می گوید که این اسکانس از همان ابتدا نیز تمام توجهات را بخود جلب کرده بود. جوایز بعدی این رقابت به ترتیب به اسکناس های ۲۰۰ فرانکی سوئیس و ۵۰۰ کرونی نروژ، ۱۰۰ روبلی روسیه و ۴۰ دلاری جزایر سلیمان رسید.
دزموند در سال ۱۹۴۶ به دلیل امتناع از نشستن در جایگاه اختصاصی سیاه پوستان در سالن سینمای نوا اسکوشیا درستگیر شد. دزموند به اتهام تلاش برای فریب حاکم ایالتی، یک سنت تفاوت میان قیمت بلیت در جایگاه سفید پوستان و جایگاه سیاه پوستان، محکوم شد. حکمی که متعاقب مرگش در سال ۲۰۱۰ مورد بازنگری قرار گرفت و دزموند بیگناه تشخیص داده شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا