کارآفرینی هنر

شش راه آماده شدن یک هنرمند برای جهان استارتاپ‌ها

به تازگی شخصی از من پرسید چگونه می توانم به دنیای فناوری و کسب و کارهای نوپا وارد شم. و این سؤال مرا بیاد سخنی انداخت که زمانی از استیو جابز خوانده بودم: « با نگاه به جلو نمی توانید تکه های پازل زندگی خود را به یکدیگر بچسبانید، برای اینکار تنها باید به پشت سر خود نگاه کنید. بدین ترتیب باید باور داشته باشید که این تکه های پازل به طریقی در آیندۀ شما به یکدیگر متصل خواهند شد. باید به چیزی باور داشته باشید؛ دل و جرأت خودتان، سرنوشت، زندگی، قضا و قدر، یا هر چیز دیگری. این رویکرد هرگز اجازه نداد ناامید شوم و تمام زندگی مرا به کل دگرگون کرد.»

هنگامی که تمام تصمیمات و قدم هایی که از گذشته تا به حال برداشته ام را یک به یک از نظر می گذراندم، به واقع دریافتم که جایگاهی که امروز به آن دست یافته ام ریشه در هنرمند بودن من داشته است.

شباهت‌های زیادی میان شروعِ یک نقاشی جدید و شروعِ یک شرکت جدید وجود دارد. این دو کار از بیرون، دو دنیای به کل متفاوت از هم بنظر می رسند اما در حقیقت بسیار شبیه به یکدیگرند.

شش «تکۀ» مشترکی که میان دنیای هنر و فناوری  یافتم عبارتند از:

  1. برای هنرمندان هیچ قاعده‌ و قانونی در ارتباط با آنچه مضوع اثر بعدیشان خواهد بود وجود ندارد.

همین قاعده در مورد راه‌اندازی یک کسب و کار نوپا نیز صادق اصت. استفاده از هر مدیوم یا سبکِ بصری ممکن است. مثالی که از کارکردن فردی در یک مدیوم بدون داشتن تخصص در آن به ذهن می آید ایلان ماسک است. ماسک  نه یک متخصصِ اتومبیل و نه یک کارمند ناسا است، با این حال شرکتش در هر دوی این حیطه ها سرمایه‌گذاری می کند و فناورهای نوین درهر دویِ این حیطه ها را رشد و توسعه می دهد.

 

  1. مسائل و مشکلات تا زمانی که کار به طور کامل به جریان نیفتد آشکار نمی شوند.

سختی کار در اجرای آن و چالش‌هایی است که در هنگام اجرا با آنها مواجه می شوید. در مورد یک اثر نقاشی، رضایت زمانی حاصل می شود که بخشی از آن مطابق میل تکمیل شود. همین مسئله در مورد راه اندازی یک کسب و کار نوپا صادق است. چالش‌ها و مشکلات در سر راه شما ظاهر می شوند و درجۀ دشواری آنها تا پیش از بی خوابی کشیدن برای چند شب طولانی و فائق آمدن بر آنها مشخص نمی‌شود.

  1. هنرمندان و کارآفرینان با مشکلاتی روبرو می‌شوند که از آنها بی زارند، روی آنها تمرکز می‌کنند و در نهایت راه برطرف کردن مشکل یا نحوۀ بهتر انجام دادن کارها را در می یابند.

در هر دو شاخه، یادگیری از تجربه ناشی می‌شود و تجربۀ کاربردی هم از «برخورد» متغیرهایِ بسیار با یکدیگر.

  1. در زمان عرضۀ محصول نهایی به بازار هیچ هنرمند و مؤسسِ کسب و کارِ نوپایی نمیداند که آیا مردم این محصول را دوست خواهند داشت یا از آن با آغوش باز استقبال و از آن استفاده خواهند کرد.

اعتماد به نفس لازم برای تعقیب هر یک از این دو هدف از این باور نشأت می گیرد که مادامی که شما این اثر هنری یا محصول مصرفی بخصوص را دوست داشته باشند، دیگران هم آن را دوست خواهند داشت.

  1. هنرمندان و کارآفرین‌ها از مبارزه و تلاش لذت می ‌برند.

تلاش و تقلای هنرمندان برای تأمین مالی خود به گونه ای که قادر به خلق اثر هنری باشند امری بسیار رایج است. در میان مؤسسانِ کسب و کارهای نوپا نیز، تلاش و تقلا برای یافتن مهندسان و سایر متخصصانِ حرفه ‌ای که بتوان آنها را به استخدام در آورد بسیار رایج است. گاهی اوقات این مؤسسان چاره ای جزء برون سپاری چنین پروژه هایی برای ادامۀ فعالیت خود یا اشتغال به کارِ جانبیِ دیگری برای تأمین مالی خود در نخستین مراحل راه اندازی کسب و کار ندارند. در هر دوی این حوزه ها به وفور شاهد فداکاری ها و ازخود گذشتگی ها، تلاش ها و مبارزه هایی هستیم که افراد در بخش های مختلف زندگی خود، اعمم از روابط، سلامت، غذا و تفریحات خود، انجام می دهند تا آرزوی دیرینۀ خود در راستای خلق یک اثر هنری یا تأسیس یک شرکت را تعقیب کنند.

 

  1. پذیرش بازخوردها یا انتقادات دیگران در مورد آثار خلق شده کار آسانی نیست.

رنج و زحمتی که هر روز بمدت یک ماه و در ساعاتی خارجِ از ساعت هایِ مرسوم کار روزانه برای اتمام یک اثر هنری یا راه‌اندازی یک شرکت جدید صرف شده، هضم هر گونه نظری در خصوص «اصلاح» کار را دشوار می کند.

نمی‌دانم بدون داشتن زمینه ای هنری می توانستم به جایی که امروز هستم برسم یا نه. باور دارم این امر باعث شد تا عمیقا قدردان تیم مهندسی و فداکاری و استعدادشان در مسیر عرضۀ محصولات فناوری به بازار مصرف انبوه شوم. با وجود اینکه یک مهندس فنی نیستم، می‌دانم که این موضوع تا چه اندازه می‌تواند دشوار و چالش‌برانگیز باشد، زیرا فداکاری و استعداد، از اجزای ذاتی هنر نیز به شمار می روند.

توجهی که در فناوری به مسئلۀ طراحی می شود از این حیث برایم خوشحال کننده است که می بینم در میان دانشمندان و ریاضیدانان نیز حس زیبابی‌شناختی وجود دارد. برایم حوزه ای بهتر از این نمی توانست وجود داشته باشد که بتوانم در آن در عین بهره جستن از مهارت‌های هنری و به کارگیری آنها در فناوری، راه‌ ورود برای سایر هنرمندان به این عرصه را نیز باز می‌کنم. چیزی لذت‌بخش‌تر از این وجود ندارد.

مترجم: آمنه صرامی
منبع : entrepreneur

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن