اخبار هنرهای تجسمیاخبار هنری

جشنواره نقاشان نوگرای البرز در فرهنگستان هنر صبا

به گزارش مجله فرد- بزرگترین گردهمایی نقاشان البرز با عنوان نمایشگان نقاشان نوگرای البرز به همت انجمن نقاشان البرز در محل فرهنگستان هنر صبا برگزار شد. در این نمایشگاه تعدادی از چهره های برجسته پیش کسوت نقاشی معاصر ایران در کنار هنرمندان جوان گرد هم آمدند. سعید امدادیان دبیر جشنواره، سعید نودهی دبیر اجرایی این جشنواره بودند. مجله فرد به این مناسبت صحبتی با سمیه فعال مدیر روابط عمومی انجمن نقاشان البرز و عضو هیئت اجرایی جشنواره داشته است.

سمیه فعال درباره شکل گیری این جشنواره می گوید:

فرهنگستان هنر صبا هرساله یکی از استانها را دعوت می کند تا در محل نگارخانه های صبا نمایشگاهی از هنرمندان آن استان برگزار کنند، که امسال از انجمن نقاشان البرز دعوت به عمل آمد اما انجمن تصمیم گرفت این نمایشگاه را به یک جشنواره هنری بزرگتر تبدیل کند. ما متوجه بودیم که ممکن است این نمایشگاه دیگر تکرار نشود به همین دلیل سعی کردیم با برنامه ریزی دقیق و هدفمند آن را تبدیل به یک جشنواره با ورکشاپهای مفید تبدیل کنیم آن هم با بهترین اساتیدی که در دسترس ما بودند. و سعی کردیم با همین اساتید محدود اما با کیفیت آثار هنری را انتخاب و در نمایشگاه شرکت دهیم.

علیرضا آدم بکان، یعقوب آرمان پور و موری نژاد مسئول داوری آثار بودند. دو مرحله داوری داشتیم مرحله اول انتخاب آثار بود و مرحله دوم انتخاب برندگانی که جایزه دریافت کردند. البته برای سرعت بخشی به کار اثاری که از کیفیت لازم برخوردار نبودند توسط گروهی دیگر در ابتدا حذف می شدند. تکنیک اثار، موضوع و رویکرد نقاشانه برای داوران از اهمیت ویژه برخوردار بود. هرچند موضوع و سبک ازاد بود. ما از هر هنرمند سه اثر می خواستیم که نشان دهنده رویکرد و نگاه هنرمند باشد.

عضو هیئت اجرایی جشنواره افزود: حضور این داوران در کنار ما باعث شد تا آثار با داوری و گذر از فیلترهای مشخص روی دیوار بروند. در ابتدا ما فکر نمی کردیم انقدر بازخورد داشته باشیم. میزان شرکت کنندگان و استقبال از جشنواره بیش از حد تصور ما بود. تخمینی که زده بودیم حدود ۲۰۰ شرکت کننده با نهایت ۵۰ اثر که روی دیوار می رفت. اما قریب به ۴۰۰ نفر ۱۳۰۰ اثر برای ما ارسال کردند. اینها به جز ثبت نامهای ناقص و کارهای رد شده می باشد که باز نزدیک به ۲۰۰ ثبت نام ناقص داشتیم که به دلیل عدم آگاهی و یا عدم دقت فرمها را صحیح پرنکرده و یا مدارکشان ناقص بود و ما درخواستشان را رد کردیم.

در نهایت آمار ما به ۲۵۰ شرکت کننده نهایی رسیده که از این بین ۱۷۰ نفر اثارشان تایید و به نمایشگاه راه یافت. البته که ما سعی کردیم به جای کمیت روی کیفیت تاکید کنیم. این نماایشگا را با معیار اینکه ما داریم از هنرمندان شهرستانی دعوت می کنیم داوری کردیم.

سمیه فعال درباره اهداف و رویکردهای این رویداد گگفت: از جمله اهداف انجمن این بود که انجمنی پویا باشد، هدف ما فقط عضوگیری و پول سالانه گرفتن نیست. سعی کردیم با روابط وامکاناتی که داریم شرایطی را فراهم کنیم تا هنرمندانی که تازه می خواهند پا به عرصه هنر بگذارند کمک کنیم و راه را برایشان هموار کنیم. ما با این دیدگاه انجمن را راه اندازی کردیم.

مسلما چالشهای زیادی پیش روی ما بود. عدم شناخت هنرمندان جوان و تازه کار با روند برگزاری این نوع جشنواره ها نیز از مشکلاتی بود که انجمن فکر می کند با آموزش صحیح می توان این مشکل را رفع کرد. همچنین درست است که استقبال خوبی از جشنواره شد اما همین امر باعث ایجاد چالشهای زیادی برای ما شد. تعداد زیاد درخواستها  و آثار شرکت کننده نیاز به نیروی اجرایی بیشتر از پیش بینی ما داشت. همچنین در مزنیه تعمین هزینه ها کلیه هزینه ها توسط صندوق انجمن نقاشان البرز و اعضای هیئت مدیره پرداخت شد امیدواریم در دوره های بعد با حمایت مسئولین و علاقه مندان هنر بتوانیم در راهی که در پیش گرفته ایم ثابت قدم تر و با موفقیت بیشتری قدم برداریم. در این مورد بر روی قول مسئولین و همراهی علاقه مندان برای حمایت از انجمن حساب کرده ایم.

در آخر با توجه به جشنواره بازخورد خیلی خوبی از طرف بازدیدکنندگان و مسئولینی که حضور پیدا کردند داشت و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. برای ما جالب بد که هنرمندان و اساتیدی که داوطلبانه آمدند و با فروتنی تما فرم عضویت را خودشان پر کردند و علاقه مندی خود را برای عضویت در انجمن نقاشان البرز نشان دادند، این وجهی از کار بود که باعث دلگرمی و خوشحالی ما شد و از نظرمان بزرگترین دستاوردی بود که می تواند یه انجمن داشته باشد.

ما خیلی دوست داریم این رویداد را تکرار کنیم. ولی دنبال این هستیم که در نمایشگاه های کوچکتر در طول یکسال آینده خودمان را محک بزنیم. و اگر هیئت اجرایی بزرگتری جمع کنیم این جشنواره را تکرار خواهیم کرد. حتی به دنبال راه اندازی سایت برای ثبت نام و عضویت آنلاین هستیم. امید است که با مساعدت مسئولین و هنرمندان فعالیت های انجمن بیشتر و پربارتر شود.

نمایشگاه آثا نقاشان نوگرای البرز از تاریخ ۹ مهر ۱۳۹۸ تا ۱۶ مهر ۱۳۹۸ در محل فرهنگستان هنر صبا برگزار شد.

گزراش تصویری نمایشگاه (با کلید روی عکس ها در اندازه بزرگتر ببینید)

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا