اخبار هنرهای تجسمیاخبار هنری

گزارش نمایشگاه بازار کتاب بن گاه

نویسنده: لیلا طیبی فرد

توجه به بخش نشر هنری در کنار دیگر جنبه‌های هنر اتفاق مثبتی است که می‌تواند همپا با اتفاقات روز بین المللی در کشور ما نیز رخ دهد. بن گاه پلتفرمی هنرمندگردان و ناشری مستقل است که سعی کرده این جایگاه خالی را پرکند. بن گاه ابتدا فعالیت خود را در زمینه نشر هنری شروع کرد و سپس هر ساله با اعلام فراخوانی عمومی از هنرمندان برای شرکت در بازار خود دعوت به عمل می‌آورد.
بازار کتاب هنری بن گاه رویدادی سالانه است که با گردآوری آثار چاپی در زمینه هنر بازارچه‌ای مستقل ایجاد کرده تا طیف گسترده‌ای ازهنرمندان، کیوریتورها، ناشرین، موسسه‌های هنری، گالری‌ها، چاپگران و نهادهای مستقل گرد هم آیند و فضایی برای تبادل نظر و اندیشه در بین هنرمندان، ناشران و علاقه مندان کتاب ایجاد شود.
این بازار از سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. در دو سال گذشته در فضایی بیرون از تهران برگزار شد، در سال سوم فعالیتش، ابتدا قرار بود آبان ماه در آوا سنتر که مدتیست فضای ویژه فعالیت به رویدادهای هنری اختصاص داده برگزار شود؛ اما با شیوع کرونا و به تعویق افتادن تاریخ نمایشگاه در آخر فضایی در مرکز شهر تهران با تعیین محدودیت‌هایی در زمینه رعایت نکات بهداشتی و در خانه‌ای سه طبقه‌ای انتخاب شد.
در این نمایشگاه انتشارات و مجلات هنری، گالری‌ها با کتاب‌هایی که منتشر کرده‌اند و آثار هنرمندانشان، کیوریتورهای مستقل و هنرمندانی که آثاری در زمینه کتاب هنری دارند می‌توانند حضور داشته باشند. شرکت در این رویداد برای پروژه‌های هنرمندگردان رایگان است.
هر ساله در کنار نمایش آثار کارگاه‌ها و نشست‌هایی نیز برگزار می‌شد که امسال به دلیل محدودیت های پیش آمده تنها دو کارگاه و چند رویداد آنلاین برگزار شد و حضور صاحبان ایده در محل بن گاه نیز منتفی شد. بازدید از نمایشگاه روزهای فرد و با هماهنگی قبلی انجام می‌گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا