ویدیو

گزارش تصویری نمایشگاه داوود زندیان

داوودزندیان نقاشیهایش را برای اولین بار در تهران به نمایش در آورد. زیست هنری وی شامل دوره های مختلفی است که گالری ایرانشهر با چنین رویکردی به سراغ سه مجموعه مختلف از آثار او رفته است. از تاریخ ۲۳ آذرماه ۱۳۹۷ تا ۱۸ دی ماه گزیده هایی از مجموعه های «کافه گلشن»، «عکاسخانه آقای ادیب» و « نوستالژی» بر دیوارهای گالری ایرانشهر  رفت.
داوود زندیان که از ۱۰ سالگی نزد استادان مکتب قهوه خانه نقاشی را فراگرفت در سالهای بعد آن را تبدیل به حرفه اصلی خود کرد و تا اواخر دهه پنجاه ماهرانه به نقاشی سنتی، مذهبی و سپس نقاشی پردههای سینمایی و نگارگری پرداخت. وی چنان خود را دلبسته تصویر یافت که آثاری ارزشمند در زمینه سینما و انیمیشن نیز تولید کرد. زندیان در سال ۱۳۶۵ به نروژ مهاجرت کرد و با توجه به تغییراتی که در دوران مهاجرتش از ایران در سبک او ایجاد شده است امروز میتوان او را نقاشی پست مدرن نامید.
‎آثار نمایشگاه حاضر نقاشیهای فیگوراتیو و طبیعت بیجان در ابعاد بزرگ هستند که در برخی موارد عناصری مانند دست نوشته یا نامه در آنها کلاژ شده است. توجه به محیط اطراف، خاطره، حساسیتهای بومی و تاملات فلسفی در ادوار مختلف فعالیتهای او تاثیر آشکاری بر خلق فضاسازیها و روایتهایش دارد. در ترکیببندی تابلوهای پرجزئیات او گاه انسانهایی را میبینیم در فضاهای روزمره به همراه اشیایی نامعمول که هرکدام ارجاعاتی به سبک نقاشی که دنبال میکند یا به جریانی از تاریخ زیستۀ اوست که برشی از آن را تصویر کرده است. زنان و مردان تابلوهای او برای عکاسی ژست گرفتهاند که آنها را نقاشی میکند. در این قابها تاکید بر درونمایههایی همچون میل به یادآوری خاطره، زخمها و اندوههای ناگزیر در میان پیچیدگیهای دنیای مدرن، درگیری و تعلیق میان گذشته و اکنون با رنگهایی گرم و طرحهایی گاه مهاندود به زبانی منحصر به فرد چشم نوازی میکند
‎داوود زندیان عضو انجمن هنرمندان تصویری نروژ و بنیاد ملی نقاشان نروژ است
گالریایرانشهر : خیابان کریمخان زند، خیابان عضدی ( آبان جنوبی )، خیابان سپند، پلاک ۶۹/۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا