گردآوری

کارآفرینی با آپ موبایل

شما یک کارافرین جوان هستید و در مورد موفقیتهای عظیم در کسب و کارهای پیاپی شنیده اید ولی نمیدانید از کجا شروع کنید.قبل از وارد شدن به فروشگاه های اپ چند نکته را باید بدانید.

1- توسعه در پلتفرم های مختلف

رقابت در دنیای کسب و کار اپ امروز بسیار شدید است در نتیجه شما باید در حد امکان بهترین و انعطاف پذیرترین باشید تا بتوانید در بازی باقی بمانید. به همین دلیل هر پلتفرمی مجموعه ای از مهارتهای مورد نیاز منحصر بفرد خود را دارد. مثلا اگر بخواهید برای ios اپ خود را توسعه دهید باید از زبان شی گرای  C استفاده کنید.و برای اندروید از جاوا یا XML ستفاده کنید.کدنویسی صحیح باعث کارکرد بالا و استفاده از آخرین پشتیبانی API میشود. اگر این اولین بار است من به شما توصیه می کنم از یک نمونه کوچک شروع کنید و روی یک پلتفرم تست کنید و سپس در وبسایتهای SaS برای توسعه اپ در پلتفرم های مختلف تست کنید.

2- اولین پلتفرم خود را عاقلانه انتخاب کنید.

فقط یه بازار برای فروش اپ شما وجود دارد: گوگل پلی، اپ استور یا ویندوز استور

با پاسخ دادن به سوالات زیر تعیین کنید که چه کسانی قرار است از اپ شما استفاده کنند:

  1. میخواهید ثروتمند شوید؟

درامد ایجاد شده توسط اپ استور اپل در گوگل پلی به نسبت ۸ به یک است. اپل برای توسعه دهندگانی که اپ های فروشی می سازند و به صورت دانلود رایگان نیستند، بهای بیشتری می پردازد. ویندوز ۸ استور هنوز در جریان درامدی خود ضعیف است ولی اجازه می دهد تا به صورت همزمان اپ روی کامپیوتر رومیزی و تبلت و گوشی هوشمند اجرا شود.هرچه رسانه بیشتری باشد، دانلود بیشتر خواهد بود.

  1. پولی یا رایگان(با تبلیغات)؟

بخش عمده اپ های اندروید در گوگل پلی رایگان هستند و جریان درامدی انها متکی بر تبلیغات آنهاست. حتی ممکن است میزان درامد آن از درامد حاصل از فروش اپ بیشتر باشد.در حالیکه در ویندوز استور شبکه های تبلیغاتی زیادی وجود ندارند که فرمت تبلیغاتی ویندوز۸ را پشتیبانی کنند. در نتیجه احتمال دارد شما بخواهید اپ خود را به قیمت ثابتی بفروشید.

      3. میخواهید اپ را اجرا کنید یا اینکه واقعا سریع به نتیجه برسید؟

اپل استور برای تازه کاران مانند شکستن دانه های سخت تنقلات است.اگر شما می خواهید در یک زمان کوتاه تعداد قابل توجهی دانلود داشته باشید از اندروید استفاده کنید.

خرید اپ

همانطور که گفته شد، گوگل پلی با سرعت بیشتری نسبت به رقیبش در حال رشد است و اپل را در همه دسته های درامدی به چالش کشیده است. در عین حال در ویندوز۸ توسعه دهندگان آن چنین مشکلی ندارند شاید بخاطر برخی مشکلات داخلی است ولی توسعه دهندگان پیشرو در هر بازار اپ موفقی همیشه به منافع قابل توجهی می رسند. ما احتمالا در آینده ویندوز۸ استور را یک بازار موفق اپ خواهیم شناخت.

3- طراحی اپ برای رسیدن به موفقیت

طراحی یک اپ خیلی سخت نیست فقط شش نکته وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

کم هم زیاد است:  منوها باید بسیار بزرگ باشند چون شما برای صفحه نمایش کوچک طراحی می کنید.

گرافیک ریز و دقیق: این اشتباه را نکنید که چون صفحه نمایش کوچک است فکر کنید شما می توانید هر اشتباهی را انجام دهید.

دکمه های بزرگ، فونتهای بزرگ، اهمیت ایکون: متناسب با سایزهای مختلف صفحه نمایش کار کنید.

معایب و ویژگیها:ازین ایده به دور باشید و هرگز نگویید این اشکال نیست این ویژگی برنامه است!

اهمیت ایکون:این اولین چیزی است که مشتریانتان آن را می بینند، آن را طوری طراحی کنید که زمینه کل اپ شما سازگاری داشته باشد.

طراحی خود را تست کنید:اپ خود را بر روی هر نوع صفحه نمایشی تست کنید ldpi, hdpi,     xhdpi,..باید در همه این صفحات به صورت یکسانی دیده شود.خودتان آن را طراحی کنید، از یک طراح با تجربه استفاده کنید یا از وبسایتهای معروف ایکون های پشنهادی را دانلود کنید و تا حد امکان ویرایش کنید.

4- رازهای حفظ و نگهداری مشتری

در اینجا کتاب سیاه رازهای حفظ مشتری را برایتان باز می کنیم!

(دوباره) حرفه ای باشید.

کاربران دوست دارند از اپ های ساده و حرفه ای استفاده کنند. بهترین اپ ممکن را برایشان فراهم کنید.

بین جریان درامدی و آزار دادن حامیان مالی خود تعادل ایجاد کنید.

هرگز کاربرانتان را با تعداد بسیاری تبلیغات و یا خریدهای درون برنامه ای در برنامه های رایگان آزار ندهید. همچنین تغییر دادن مدل درامدی در طی بروزرسانی باعث از دست دادن کاربران خواهد شد.

در مورد تبلیغات به طور شفاف به کاربر اطلاع دهید.

در مورد طرح های درامد زایی و یا خریدهای درون برنامه ای در صفحه مربوط به توضیحات اپ بنویسید. به هر حال کاربران در جاهایی که مجوز دسترسی نداشته باشند متوجه خواهند شد.

بروز رسانی کنید ولی بدون دلیل نباشد!

بهبود مستمر کاربران را نگه می دارد. همچنین وقتی که تعداد کاربران یا نرخ آنها در حال افت است، بروز رسانی کنید.

پشتیبانی کنید و پاسخ دهید.

تا حد ممکن تعدا زیادی ابزار و صفحه نمایش را پشتیبانی کنید. به ایمیل یا کامنت کاربرانتان پاسخ دهید.اگر در اپ شما لازم است کاربر به حساب کاربری خود وارد شود، از صفحه فیسبوک استفاده کنید که ساده تر است.

5- ترفندهای جادویی بازاریابی

در اپ استور، نمایش دادن ظاهر اپ اهمیت حیاتی دارد. نمایش دادن اسکرین شات های مختلف تفاوتهای اساسی خواهد گذاشت.سه تا از اولین اسکرین شات ها بهترین نمونه های اپ شما خواهند بود!

توضیح محصول

بجای نوشتن توضیحات خشک در مورد اپ، یک متن حرفه ای برای فروش بنویسیید. اگر سبد فروش بزرگی دارید و تنوع محصولات زیاد است، برای هریک از اپ ها متن جداگانه ای بنویسید. برای هریک از اپ ها یک ویدئو بسازید و آن را تا حد امکان پخش کنید.

سعی کنید تا در استور خود به کمک سرویس دهندگان اپ خاص شوید! شرکتهایی که ویژه توسعه دهندگان اپ و تبلیغات آنها هستند.اگر پول کافی داشته باشید مدل درامدی پرداخت به ازای هر دانلود نیز می تواند برای شما مناسب باشد.

جمع آوری هوشمند اطلاعات

در دسته کاری خود اپ هایی که در رده های بالا هستند را ببینید. کلمات کلیدی آنها و توضیحاتشان را دنبال کنید. ولی متن شما باید منحصر بفرد باشد. همچنین از ابزارهای تحلیل ترافیک استفاده کنید. این تنها راهیست که به وسیله آن شما می توانید اپ خود را بهبود دهید.

اطلاع داشتن از برند

پروفایلهای اجتماعی روی همه سایتهای مهم داشته باشید و آنها را مرتب بروز رسانی کنید. تبلیغات آفلاین جز به صورت محل جغرافیایی کاربرد ندارد. اگر شما بودجه ای دارید، می توانید ترافیک فراوانی از طریق وبسایتها، بلاگها و رسانه های اجتماعی داشته باشید.

سئو

تا حد ممکن سعی کنید از وبسایتهای ارزشمند زیادی بک لینک بگیرید. سیستم رتبه بندی اپ ها در گوگل پلی به این دقت می کند که چقدر گوگل پلاس اپ شما را دنبال می کند.

6- درامدسازی یک کسب و کار زیرکانه است

شما فقط ۳ گزینه دارید ولی می توانید در آن خلاقیت به کار بگیرید:

با یک قیمت ثابت بفروشید.

رایگان اپ ارائه کنید و فضای تبلیغاتی اجاره دهید.

در داخل اپ کالا یا خدمات خاصی بفروشید. فروش درون برنامه ای

اشتباه کردن

شما بایستی یک نسخه پولی(بدون تبلیغات، اکانت بیشتر) و یک نسخه رایگان ولی با تبلیغات داشته باشید. شما می توانید از نسخه رایگان به عنوان کاتالیزور و تقویت فروش استفاده کنید. برای نسخه رایگان تبلیغ قرار دهید تا کاربران برای خرید نسخه پولی تمایل نشان دهند.اگر تصمیم به این کار گرفتید، به مدلهای درامدزایی زیر نگاهی بیندازید:

جستجوی تبلیغات

شبکه های رایج تبلیغاتی

شبکه های پرداخت هزینه به ازای هر هزار نفر یا CPM

شما می توانید سعی کنید تا راههای درآمدزایی پیچیده تری خلق کنید مانند پول مجازی

نکات احتیاطی

در انتها، اگر شما قصد دارید روش سوم را به کار بگیرید (خرید درون برنامه ای)، نسخه پولی را اجرا نکنید. یک اپ رایگان بسازید و فقط روی خرید درون برنامه ای برای کسب درامد تمرکز کنید.در غیر اینصورت فقط کاربر را گیج خواهید کرد. خرید درون برنامه ای و تبلیغات خارجی را با هم اجرا نکنید. این کار فقط کاربر شما را اذیت می کند و اپ شما را حذف خواهند کرد.

نوشته های مشابه

1 thought on “کارآفرینی با آپ موبایل”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده است!!
بستن