اخبار هنرهای تجسمیاخبار هنری

چاک کلوز هنرمند فوتورئالیسم آمریکایی درگذشت

چاک کلوز سال ۱۹۴۰ در واشنگتن به دنیا آمد و روز ۱۹ آگوست ۲۰۲۱ در سن 81 سالگی درگذشت. او از جمله مشهورترین هنرمندان جنبش فوتورئالیسم آمریکا در نیمه دوم قرن بیستم میلادی بود. این هنرمند نقاش و عکاس به آثار بسیار بزرگ و همچنین نقاشی کردن از روی عکس شهرت دارد.
در سال 1988 ، در مراسم اهدای جوایز در نیویورک به دلیل انسداد شریان قدامی نخاع سقوط کرد. کلوز در بیمارستان که در ابتدا از ناحیه گردن فلج شده بود، دراز کشید، تصور کرد که مجبور است نقاشی را رها کند و به هنر مفهومی بپردازد. “اما من داشتم کار قرار دادن رنگ روی بوم را از دست می‌دادم. خیلی زود فکر کردم: حتی اگر مجبور باشم رنگ را روی بوم تف کنم، رنگ را روی بوم می‌آورم. آنها یک اتاق در زیرزمین برایم پیدا کردند، یک اتاق هنر درمانی. “

او قلم موی رنگی را با بانداژ روی مچ دست خود بست و با حرکت مجدد در بازوها، به آرامی به سر کار بازگشت و ناتوانی او تأثیر چندانی بر علایق موضوعی یا سبک نقاشی نداشت.

اما او روحیه خوبی برای زندگی و رسیدن به اهداف خود داشت و اگر در نقاشی به جایی که می‌خواست نمی‌رسید خود را موجود بی‌مصرفی می‌دانست. کلوز گفته بود: «اولین نقاشی که پس از بیمارستان کشیدم پرتره کوچکی از دوستم الکس کتز بود. این کار حالت غمگینی دارد و به قدری این احساس در او زنده است که انگار نه انگار که اثر از روی عکس او کشیده شده است. وقتی موفقیت خود را در کار دیدم شادی دوباره به من بازگشت.»

پس از معلولیت او نمی‌توانست مانند گذشته با دقت و ظرافت بسیار زیاد به بازسازی چهره‌ها بپردازد، بنابراین آثار کلوز دچار تغییراتی شدند و او کار خود را با شرایط جدید منطبق کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا