سینمانقد هنری

نگاهی به سریال آشوب

چند وقت پیش در سوپر مارکت پوستر سریالی را دیدم که در شبکه خانگی پخش می شد به نام “آشوب” . نام بازیگرانی چون آتیلا پسیانی، داریوش کاردان، داریوش فرهنگ، یکتا ناصر و چند بازیگر نام آشنای دیگر نظرم را جلب کرد تا شروع به دیدن این سریال کنم. البته از دست دادن فیلم سینمایی همبن سریال باعث شد که سریالش را حتما ببینم.  فکر می کردم سریالی چنین پر بازیگر حتما خوب می شود اما با دیدن این دو قسمت از این سریال کاملا نظرم برگشت و تماما زیر و رو شد. نه تنها یک سریال شسته رفته نبود بلکه آش شوربایی بود برای خودش. فکر می کنم نه کارگردان می دانست می خواهد چی بسازد و نه من فهمیدم چی می خواسته بسازد. نه عاشقانه اش عاطفی و احساسی بود و نه سیاسی اش چیز دهن پر کنی داشت. از این ها که بگذریم انتظاری را که از این بازیگران داشتم ندیدم البته شاید علتش این بوده که آنقدر کارگردانی مشکل داشت که اصلا متوجه بازی خوب بازیگران نشدم. الآن چهار قسمت است که می بینم نفهمیدم چه شد که این شد، این سریال در چهار قسمتی که گذشته و دیدم چنان سریع پیش رفت که گویی می خواهد صرفا بیننده را با داستان آشنا کند.

آشوب آخرین ساخته کاظم راستگفتار که در تابستان ۹۶ به صورت فیلم سینمایی اکران شد، جزو کارهای سینمایی پر هزینه و پر بازیگری بود که انتظار می رفت نتیجه خوبی داشته باشد. اما به دلیل ضعفهای بسیار ساخت و بازی بازیگران و پرداخته نشدن به شخصیتها نتوانست انتظارات را برآورده کند. ضعف شدید در قصه گویی، در هم آمیزی ژانرهای سیاسی- تاریخی، درام و کمدی با یکدیگر و بهره جویی غیرحرفه ای فیلمساز از عنصر موسیقی آن هم به این شیوه در فیلم، از اصلی ترین عوامل شکست فیلم به حساب می آیند. این سریال در زمانی که فیلم بود و روی پرده های سینما ، هم فروش خوبی نداشت و برای عنوان پر بازیگر ترین فیلم سینمای ایران یک ننگ محسوب می شود. البته با این فیلم فهمیدیم که داشتن بازیگر زیاد اصلا به منزله ی خوب بودن یک فیلم نیست چون بازیگر نقش اول فیلم همزمان بازیگر نقش اول فیلم رگ خواب سعید سهیلی هم هست اما آن کجا و این کجا؟ موفقیت کوروش تهامی در فیلم رگ خواب کجا و در سریال و فیلم آشوب کجا؟ رضا عطاران در مصاحبه ای که در مجله سینمایی  همشهری۲۴ انجام داده بود گفت” من میدانم بازیگر چگونه بازی کند که خوب شود و از آب در بیاید” با این جمله می فهمیم که بازی بد کوروش تهامی در آشوب و بازی خوب آن در رگ خواب بستگی به کارگردان دارد.

حالا این که یک سریال بد در کشور ساخته می شود چیز مهمی نیست، بالاخره باید از جایی شروع کرد و کم‌کم فیلم ها کیفیت پیدا کنند، اما این که این مردم باید بابت این فیلم بد پول بدهند بسیار چیز تاسف باری است. و دردناک تر از آن این ایت که مردم هیچ انتخاب دیگری ندارند. همین است که مردم می روند سراغ سینمای هالیوود. بگذاریم سینمای خودمان به ما خوراک فرهنگی بدهند و نه سینمای هالیوود.
به امید روزی که سریال های خوب در شبکه خانگی ببینیم.

نویسنده : حسن طرح ساز

 

نوشته های مشابه

1 thought on “نگاهی به سریال آشوب”

 1. موافقم
  فیلم چرت بود
  بازی بد
  دیالوگهای ضعیف و مصنوعی
  گریم وپوشش ضعیف خیلی بد
  ولی خودمن یک فیلم‌به کارگردان نگاه میکنم
  وبارها دیدم یک فیلم پر ستاره اصولا چرت میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن