اقتصادجهان

ماه عسل روسیه و عربستان در وین

سفر دونالد ترامپ به عربستان سعودی، راه را برای توسعه همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف هموار کرد. این دو کشور از دیرباز با راهبردهای بین‌المللی روسیه مخالف بوده‌اند و به‌ویژه در موضوع حضور نظامی خرس‌ها در جنگ داخلی سوریه، رهبران ریاض بارها مخالفت خود را بااین مداخله اعلام نموده‌اند.
به نظر می‌رسد رهبران عربستان معتقدند روابط ایالات متحده و روسیه به عنوان حامی ایران و رقیب اصلی منطقه‌ای عربستان در خاورمیانه، همچنان سرد است. البته روس‌ها در سال‌های اخیر، تلاش زیادی نموده‌اند تا نقشی تاثیرگذار در خاورمیانه بازی کنند.
با وجود همه این رویدادها، رهبران مسکو و ریاض در بازار نفت و طرح فریز نفتی از مواضع یکسانی برخوردارند. این همکاری‌ها بر روابط ژئوپلیتیک دو طرف تاثیر گذاشته و می‌توان امیدوار بود که در آینده دو کشور در سایر حوزه‌ها نیز روابط نزدیک‌تری داشته باشند. عربستان و روسیه به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان نفت دنیا در سه سال اخیر و در سایه سقوط قیمت نفت با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو شده‌اند. رشد پرشتاب تولید نفت شیل ایالات متحده و برهم‌زدن توازن بازار نیز از چالش‌های کنونی فراروی دو کشور محسوب می‌شود.
روس‌ها به عنوان رهبر تولیدکنندگان غیراوپک از تمایل خود برای تمدید توافق فریز نفتی با همکاری رهبران اوپک در نشست هفته جاری خبر داده‌اند. و با اعلام حمایت عربستان از این پیشنهاد، شاهد رشد ۵ درصدی قیمت هر بشکه نفت در بازارهای جهانی در این هفته بوده‌ایم. کویتی‌ها نیز از تمدید ۹ ماهه توافق فریز نفتی حمایت نموده‌اند.
بلومبرگ در گزارشی با اشاره به تلاش این دو کشور برای افزایش قیمت طلای سیاه از وابستگی آنها به درآمدهای نفتی و دست و پنجه نرم کردن با صدها میلیارد دلار کسری بودجه هنگفت در سال‌های اخیر به عنوان مهمترین دلیل این نزدیکی یاد شده است. البته پس از بحران مالی کشورهای آسیایی در سال ۱۹۹۷ میلادی نیز در یک دوره چند ساله و تا سال ۲۰۰۴ میلادی و همچنین پس از حوادث ۱۱ سپتامبر و ترکیدن حباب شرکت‌های اینترنتی، رهبران مسکو و ریاض اقدامات اثربخشی برای کاهش عرضه نفت انجام دادند. روس‌ها نیز با وجود بدبینی‌های اولیه کارشناسان، به کاهش ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولید خود از ابتدای سال جاری وفادار بوده‌اند.
رهبران ریاض از بحران کنونی قیمت‌ها برای دستیابی به چشم انداز ترسیم شده سال ۲۰۳۰ و رهایی از اعتیاد به درآمدهای نفتی بهره برده‌اند. خصوصی‌سازی شرکت آرامکو به ارزش ۲ تریلیون دلار در صدر برنامه‌های رهبران این شبه جزیره قرار دارد. هرچند ارزش این شرکت، وابستگی زیادی به مقدار صادرات این شرکت و توانایی رقابت آنها با تولیدکنندگان نفت شیل دارد و با موفقیت آمیز بودن عرضه 5 درصد از سهام آرامکو در سال 2018 میلادی، شاهد دورنمای متفاوتی از اقتصاد این کشور پادشاهی خواهیم بود.
کارشناسان معتقدند همکاری‌های نزدیک ریاض و مسکو در بازار نفت می‌تواند راه را برای گفتگوهای دو طرف در سایر بخش‌ها به ویژه آینده حمایت از دولت بشار اسد و پشتیبانی از رهبران تهران به عنوان رقیب اصلی ریاض در منطقه راهبردی خاورمیانه هموار کند.
شاهزاده محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان بارها اعلام نموده مهمترین نگرانی ما در روابط با مردان یخی، حمایت آنها از تهران به عنوان اصلی ترین متحد کرملین در خاورمیانه است.
دولت عربستان در سال‌های اخیر با افزایش نقش آفرینی در منطقه خاورمیانه، میلیاردها دلار به شورشیان سوری کمک نموده و با اعزام نیروهای نظامی به یمن، وارد این جنگ داخلی شده است. به نظر می‌رسد این راهبرد در سایه تضعیف جایگاه ایالات متحده در خاورمیانه در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و افزایش نقش آفرینی منطقه‌ای رهبران تهران در سال‌های اخیر، در پیش گرفته شده است. در سفر ترامپ اعلام شد دوره حضور نظامی ارتش آمریکا در خاورمیانه پایان یافته و کشورهای این منطقه باید خود امنیت آن را در دست بگیرند و فروش 110 میلیارد دلار اسلحه به شیوخ ریاض نشان دهنده رویکرد متفاوت ترامپ در سال‌های فرارو است.
روابط عربستان و ایالات متحده در حالی نزدیک‌تر شده که همچنان تولیدکنندگان نفت شیل، اصلی‌ترین رقیب ریاض در بازار طلای سیاه و برهم زننده چند دهه سلطه اوپک بر بازار نفت به شمار می‌روند.
با وجود اعلام ترامپ مبنی بر توقف سیاست منعطف اوباما در روابط با ایران، اما همچنان شیوخ عربستانی، رویای تضعیف ایران به ویژه با توقف حمایت‌های کرملین از این کشور را در سر می‌پرورانند و توافق نفتی دو طرف برای بازگشت تعادل به بازار نفت می‌تواند سنگ بنای توسعه همکاری‌ها در سایر بخش‌ها به شمار رود. هرچند پیش بینی رویدادهای آینده، همچنان دشوار است.

 

منبع: Oilprice

مترجم:  محسن داوری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
error: محتوا محافظت شده است!!
بستن