اخبار هنرهای تجسمیاخبار هنری

فروش 69.3 میلیون دلاری اثر هنری دیجیتال در حراج کریستیز

روز پنجشنبه 11 مارس در انتفاشی بی سابقه اثری دیجیتال در حراج آنلاین کریستیز به مبلغ 69.3 میلیون دلار به فروش رفت.
این اثر متعلق به هنرمند آمریکایی بی‌پل است و با نام «هر روز، ۵ هزار روز نخست»، مجموعه‌ای از طرح‌ها و انیمیشن‌هایی است که مایک وینکلمن (نام واقعی بی‌پل) هر روز و در مدت ۵ هزار روز پشت سر هم تولید کرده است.
اهمیت این رویداد از این بابت است که 1) اولین اثر کاملا دیجیتال در یک حراجی آثار هنری فروخته شده است.
2) در این خرید و فروش از ارز با رمز غیر قابل معاوضه (NFT) استفاده شده است. «رمز (توکن) غیر قابل معاوضه (NFT) شناسه‌های الکترونیکی هستند که با ثبت جزییات در یک دفتر دیجیتال با نام بلاک چین واقعی بودن مجموعه دیجیتالی را تایید می‌کند.»
به گزارش بلومبرگ، این اثر را جاستین سان از موسسین پلتفورم ارز دیجیتال ترون خریده است.
کریستیز در این باره اعلام کرد برای نخستین بار است که یک خانه حراج بزرگ یک اثر هنری کاملا دیجیتال را با رمز غیر قابل معاوضه (NFT) به‌عنوان ضمانت اصالت آن ارائه می‌دهد و همچنین برای نخستین بار است که ارز رمزنگاری شده برای پرداخت هزینه یک اثر هنری در حراج استفاده می‌شود.
بی‌پل در بیانیه‌ای که از سوی کریستیز منتشر شد، گفت: «هنرمندان در ۲۰ سال گذشته برای خلق آثار هنری و انتشار آن در اینترنت از سخت افزار و نرم‌افزارهایی استفاده کردند اما هیچ وقت راهی واقعی برای مالکیت حقیقی آن وجود نداشت. با رمز (توکن) غیر قابل معاوضه (NFT) تغییراتی ایجاد شده است. معتقدم که شاهد آغاز فصلی جدید در تاریخ هنر و هنر دیجیتال هستیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا