هنرمندانهنرمندان داخلی

علیرضا آدم بکان

علیرضا آدم بکان متولد ۱۳۵۵ و فراغ التحصیل رشته نقاشی دانشگاه آزاد می‌باشد. در طی سالهای دهه هشتاد هنرمندی فعال و پرکار بوده که تلاش خود را برای رسیدن به زبان بصری خاص و مولف بی وقفه ادامه داده است.
او چند دوره شرکت در دوسالانه نقاشی، حراج تهران و آرت فرهای بین المللی را در کارنامه خود دارد.
نمایشگاه های انفرادی: نمایشگاه طراحی و نقاشی، گالری الهه (۱۳۸۱ ) / گالری الهه (۱۳۸۳) / گالری ممیز، خانه‌ی هنرمندان ایران، (۱۳۸۶) / گالری اثر (۱۳۸۷) / «بی‌آغاز / بی‌پایان»، گالری اثر (۱۳۹۴) / طبیعت ، گالری اثر (۱۳۹۶ ) / تن داج، گالری اثر (۱۳۹۷) / سه گانه رنج بازیگوشانه، گالری امروز، اصفهان (۱۳۹۸)

سنت در آثار علیرضا آدم بکان در تعریفی گسترده تر به کار رفته است. درست است که هنرمند دنیای خیالی خود را می کشد ولی عمده کارها مضمون اجتماعی، فرهنگی و مذهبی دارد.
آدم بکان دغدغه بیان تجربیات خود را در آثارش دارد. تجربه حضور در هیئت های مذهبی که در نمایشگاه ۵ تن و ۷۲ تن نمود پیدا کرد یا قمه زنی که در یکی از آثارش منعکس شده و حتی باز تولید فضاهای پیرامون زندگی اش از طبیعت گرفته تا آدمها. این پروژه ها البته بعدها توسعه پیدا کرده و با کانسپت رویدادهای روز جامعه تغییر کردند.
کارهای اولیه او بیان های رفتاری کنشگرانه و اکسپرسیو بیشتری داشتند به نوعی جنون جوانی را در کارهای دهه ۸۰ هنرمند و رنگ گذاری ها و انتخاب رنگها تا پیدا شدن بعضی فیگورها و اشکال می توان دید. اما رفته رفته در طول بیش از ۲۰ سال فعالیت به پختگی و آرامش درونی در اثار متاخرش رسیده. آثار بیان‌گرا و اکسپرسیو او عمدتا بر اساس تکیه بر عنصر خط و بافت‌هایی پر قدرت شکل گرفته‌اند.
آدم بکان هنرمندی است که مسیر هنری را به تمامه برای رسیدن به بیان شخصی خود طی کرده و در این مسیر تجربه های مختلفی در مجموعه های مختلفش داشته است. طبیعت و مناظر بیرون از شهر تا فضاهای شهری و شمایل کشی ایرانی، هر سه این موضوعات را به صورت موازی و همراه با هم پیش می برد که همه آنها به هم مرتبط هستند و حتی جلوه های آبستره و خیالی در برخی کارها نشان از شجاعت و علاقه هنرمند به تجربه کردن و نماندن در یک فرم و موضوع مشخص دارد.

 

برای دیدن آثار در اندازه بزرگتر کلیک کنید:

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن