اخباراقتصادجهان

ضد حمله روسها به تحریم با فروش سهام ۱۱ میلیاردی

هفته گذشته دولت روسیه اعلام کرد که قصد دارد 20 درصد سهام شرکت نفتی دولتی خود (روسنفت) را به شرکت بازرگانی مواد خام سوییسی Glencore و صندوق ذخیره قطر بفروشد. این معامله در جهت مخالف با تصوراتی است مبنی بر اینکه به علت تحریم‌های غرب علیه دولت ولادیمیر پوتین، هیچ کس جرأت نخواهد داشت در دارایی‌های روسی سرمایه‌گذاری کند.

اما آشکار شدن حضور سرمایه‌های خارجی حکایت از آن دارد که پس از پیروزی ترامپ در انتخابات که حامی گرم کردن روابط با مسکو است و رئیس شرکت اکسون موبیل یعنی «رکس تیلرسون» را کاندیدای پست وزارت کشور کرده است، سرمایه‌گذاران در مورد تحریم‌ها باور دیگری یافته‌اند. پس از آنکه تحریم‌های روسیه موجب شد سرمایه‌گذاری مشترک اکسون با روسنفت در اقیانوس قطب شمال متوقف شود، تیلرسون این تحریم‌ها را برای بازرگانی امریکا مخرب دانسته بود.

معامله جدید فروش سهام، مبلغی معادل 11.3 میلیارد دلار در اختیار روسیه می‌گذارد تا به کمک آن شکاف کسری بودجه ناشی از درگیری در دو جنگ سوریه و اوکراین را پر نماید و مخارج عمومی و مزایای بازنشستگی را تأمین کند. توافق مزبور موجب غافلگیری در خصوصی‌سازی روسنفت شد. با فرا رسیدن ضرب‌الاجلی که تا پایان سال میلادی تعیین شده بود، هیچ خریداری برای سهام 19.5 درصدی بزرگترین شرکت سهامی عام نفتی جهان به نسبت تولید و ذخایر، پا جلو نگذاشته بود. این فقدان خریدار، نشانه آشکاری از چشم‌انداز نامطلوب منافع سرمایه‌گذاری در روسیه بود.

در طی سال روس‌ها قصد داشتند سهام شرکت روسنفت را به یک شرکت دیگر واگذار کنند که اکثریت سهام آن هم در اختیار خود دولت بود و از این منظر یک خصوصی‌سازی واقعی تلقی نمی‌شد. در سال 2014 ایالات متحده تصمیم گرفت در پاسخ به مداخله روسیه در تحولات شرق اوکراین، تحریم‌هایی برای روسنفت و سایر شرکت‌های روسی وضع کند. این تحریم‌ها موجب محدود شدن اعطای وام‌های بلندمدت و انتقال فناوری امریکایی برای حفاری در آب‌های عمیق و نفت شیل به روسیه می‌شوند.

این قرارداد ریسک‌های دیگری هم در خود دارد. هم شرکت سوییسی و هم صندوق سرمایه‌گذاری قطری دارای سرمایه‌های عظیمی در اقتصادهای در حال ظهور هستند و صندوق قطری سهامدار شرکت سوییسی نیز می‌باشد. بهای ارزیابی و اعلام شده روسنفت 58 میلیارد دلار است که اندکی از ارزش سهام آن در بورس مسکو که 59 میلیارد دلار است، کمتر است. قیمت برآورد شده حکایت از اشتیاق دولت روسیه به انعقاد این قرارداد برای تأمین منابع مالی خود دارد.

روسنفت روزانه 4.7 میلیون بشکه نفت و همان میزان گاز طبیعی در بازار عرضه می‌کند. میزان آن برای شرکت اکسون 4.3 میلیون بشکه است. «ایگور سشین» مدیرعامل روسنفت در یک میزگرد تلویزیونی به پوتین گفت که دو خریدار سهام، سهم مساوی از 19.5 درصد را دارا خواهند شد. پوتین هم آن را «بزرگترین قرارداد خصوصی‌سازی، بزرگترین تملک و بزرگترین معامله در بازار نفت و گاز جهان» در سال 2016 دانست.

شرکت سوییسی در اعلامیه‌ای تصریح داشت که «در مرحله پایانی مذاکرات برای انعقاد قرارداد است. این شرکت اعلام کرد 320 میلیارد یورو از سهام خود را در معامله خواهد آورد و باقی مبالغ از سوی صندوق قطری و منابع بانکی تأمین خواهد شد. طبق قرارداد شرکت سوییسی به روزانه 220000 بشکه از نفت شرکت روسی دسترسی خواهد داشت. سشین در برنامه تلویزیونی، تحقق قراداد را نتیجه پیگیری‌های شخصی پوتین دانست.

در دوره ریاست ولادیمیر پوتین، دولت روسیه به ملی کردن صنایع نفت وگاز روسیه که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی خصوصی شده بودند، پرداخت و مدعی شد دولت باید سیاست‌های این بخش استراتژیک را هدایت کند. دولت به راحتی موفق شد پس از طرح دعوای حقوقی علیه شرکت یوکوس به علت عدم پرداخت مالیات، آن را تصاحب کند و سرمایه‌دار نفتی، «میخائیل خودورکوفسکی» را با اتهامات کلاهبرداری و جرم سیاسی به زندان بیندازد. در سال 2013 یعنی زمانی که بهای نفت بالا بود، شرکت روسنفت، سهام TNK و سهامدار انگلیسی آن یعنی بی‌پی را به مبلغ 60 میلیارد دلار خریداری کرد. اکنون دولت مجبور است برای جبران بخشی از آن سرمایه‌گذاری سهام روسنفت را زیر قیمت بفروشد. سهام دولت در روسنفت که اکنون 69.5 درصد است به‌واسطه این معامله به 50 درصد کاهش می‌یابد. یک شرکت ساخت‌وساز دولتی هم سهام صاحب حق رأی خود را حفظ خواهد کرد تا بدین ترتیب همچنان اکثریت تصمیم‌گیرنده دولتی باشد. شرکت نفتی انگلیسی، بی‌پی همچنان سهام 19.75 درصدی خود را حفظ خواهد کرد و باقی سهام در بورس لندن و مسکو معامله می‌شود.

منبع: نیویورک تایمز
کانال از نفت چه خبر؟

 

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
error: محتوا محافظت شده است!!
بستن