اخبار کوتاه

روایت بلومبرگ از ضرر ایرباس در لغو معامله با ایران

فرد- به نقل از بلومبرگ، فرهاد پرورش مدیرعامل شرکت ایران ایر در کنفرانسی مطبوعاتی در تهران گفت که ایران سفارش خرید خود از شرکت بوئینگ را به ۱۰۰ فروند کاهش داده و قرارداد منعقده شامل هواپیماهای ای ۳۸۰ نیست. توافق اولیه دو طرف روی یک قرارداد ۲۷ میلیارد دلاری برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیما شامل ۱۲ ای ۳۸۰ بود. تیمی از ایرباس در حال حاضر برای انجام مذاکرات در ایران حضور دارد.پرورش گفت: «با توجه به اینکه در حال حاضر ۱۰۰ فروند هواپیما در قرارداد وجود دارد، من فکر نمی کنم که ارزش کل این قرارداد بیش از ۲۰ میلیارد دلار باشد… از قبل هواپیماهای ای ۳۳۰ بخشی از قرارداد بود و هنوز هم هست، اما هواپیماهای ای ۳۸۰ در این قرارداد جایی ندارند.»

ایرباس پیش از این به دلیل کاهش تقاضا تولید سوپرجامبوهای ای ۳۸۰ خود را به کمتر از نصف کاهش داده بود و قرار بود تا سال ۲۰۱۸ تعداد تولید این هواپیما را به یک فروند در ماه برساند. شرکت هوایی امیریتس تنها شرکت هوایی است که هواپیماهای ای ۳۸۰ نقش مهمی در ناوگان هوایی آن ایفا می کنند. ایران که پس از لغو تحریم ها در حال نوسازی ناوگان هوایی سالخورده خود است، یکی از معدود بازارهای دست نخورده ای است که شرکت های هواپیماسازی ایریاس و بوئینگ در حال رقابت در آن هستند.
اصغر فخریه کاشان، معاون وزیر حمل و نقل ایران در امور هوانوردی گفته، ایران آماده تامین مالی قسط اول یک میلیارد دلاری هواپیماهای خریداری شده از ایرباس و بوئینگ است. نیمی از این مبلغ توسط موسسات خارجی و عمدتا از طریق یک شرکت لیزینگ تامین مالی خواهد شد. نصف باقیمانده از منابع مختلف از جمله ۳۳۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی و ۱۲۰ میلیون دلار از انتشار سکوک در بازار داخلی تامین خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
error: محتوا محافظت شده است!!
بستن