اخبار کوتاهاقتصاد

رشته‌های اوپک پنبه شد

اجلاس ماه گذشته رهبران اوپک و تمدید توافق کاهش عرضه نفت، تاثیری بر رکود در بازار نفت و تداوم بی رغبتی به سرمایه‌گذاری در این صنعت نداشته است. بدین ترتیب اوپک و متحدان این سازمان برای افزایش قیمت‌ها، راه حل‌های اندکی دارند. با کاهش تولید نفت عربستان و روسیه و متحدان آنها از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی، عرضه کشورهای تولیدکننده استثنا شده، افزایش یافته است. لیبی و نیجریه به عنوان دو عضو اوپک که از سهمیه‌های تولید مستثنا شده‌اند در کنار تولیدکنندگان نفت شیل در شش ماه گذشته بدون هیچ مانعی در حال افزایش تولید بوده و تلاش‌ها برای پایان دادن به رکود در بازار را ناکام گذاشته‌اند. قیمت‌های کنونی نفت در ابتدای فصل تابستان، کمتر از قیمت مبادله این محصول در ابتدای اجرای طرح تاریخی فریز نفتی در روزهای پایانی سال گذشته میلادی است. ایده کاهش بیشتر تولید نفت اوپک که از ماه پیش مطرح شده، همچنان طرفداران اندکی دارد. هم اینک رهبران صنعت نفت عربستان اعلام کرده‌اند که به انتظار اتفاقات آینده بازار نشسته‌اند. هرچند اکثر اعضای اوپک امیدواری چندانی به ثبات قیمت‌ها ندارند.
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران معتقد است: «در شرایط کنونی، کاهش بیشتر تولید ممکن است ضروری به نظر رسد، هرچند دستیابی همه اعضای اوپک و متحدانش به یک توافق، کاری دشوار است.» چهارشنبه گذشته در نشست یکی از کمیته‌های کارشناسی اوپک درباره لزوم کاهش بیشتر تولید گفتگوهایی انجام شده است. رشد پرشتاب تولید نفت لیبی و نیجریه در ماه‌های اخیر، مهمترین دلیل برای این پیشنهاد عنوان شده است.
بازارهای از دست رفته
دولت‌هایی که به کاهش تولید تن داده‌اند با رشد عرضه نفت رقبای خود با شرایط دشواری دست و پنجه نرم می‌کنند. در ایالات متحده، تولید طلای سیاه به ویژه در سازندهای شیل در حال افزایش است. این بازیگران نوظهور از انعطاف‌پذیری زیادی در برابر نوسانات قیمت برخوردارند. کاهش چشمگیر هزینه سربه سری آنها باعث شده تا اکثر آنان در قیمت‌های پایین کنونی نیز سودآوری داشته باشند. براساس گزارش اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، در هفته گذشته تولید روزانه نفت ایالات متحده از مرز ۹/۳۵ میلیون بشکه فراتر رفت. این عدد بیشترین مقدار تولید از آگوست سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون بوده است. به نظر می‌رسد رشد تولید نفت ایالات متحده فراتر از پیش‌بینی‌های رهبران اوپک بوده است. تولید نفت کنونی لیبی ۹۰۰ هزار بشکه در روز و بیشترین رقم در چهار سال گذشته است. نیجریه نیز پس از ۱۵ ماه اعتصاب کارکنان صنعت نفت خود در ماه جاری روزانه ۲۵۰ هزار بشکه صادر کرده است.
دیوید فیف، مدیر بخش پژوهش در بازار نفت موسسه گونور گروپ، معتقد است: «اوپک باید افزایش تولید نفت لیبی و نیجریه به عنوان دو عضو سازمان را با کاهش تولید خود جبران کند.»
گزارش آژانس بین المللی انرژی حاکی از آن است که در سال آینده رقبای اوپک به ویژه ایالات متحده بر ظرفیت تولید نفت خویش می‌افزایند و این رشد تولید بیش از افزایش تقاضای بازار خواهد بود. بدین ترتیب تقاضا برای نفت اوپک در سال آینده ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.
در شرایط کنونی، آینده بازار نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی با فراز و نشیب‌های زیادی روبرو خواهد بود. رهبران اوپک و متحدانان آنها باید با بررسی نتایج طرح فریز نفتی و درس آموزی از آن به استقبال سال آینده بروند. با تغییرات گسترده روی داده در نظام دیپلماتیک و سیاسی دنیا، دستیابی به توافق جدید دشوارتر شده است. فراموش نکنید دو بازیگر کلیدی توافق سال گذشته فریز نفتی از صحنه خارج شده اند: وزیر نفت الجزایر برکنار شده و دولت قطر توسط همسایگانش محاصره شده است.
بهای هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت در هفته جاری با ۴/۶ درصد کاهش به ۴۲/۶۹ دلار کاهش یافت. بدین ترتیب برای پنجمین هفته متوالی شاهد سقوط بهای نفت در بازارهای جهانی بوده‌ایم. چنز پدرسن، یکی از تحلیلگران بانک دانسک معتقد است: «بازار نفت امیدوار است تا اوپک برای بازگشت تعادل به آن اقدامی کند، اما این اقدام نباید به کاهش بیشتر قیمت نفت در بازارهای جهانی منجر شود»
منبع: Bloomberg

مترجم: محسن داوری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
error: محتوا محافظت شده است!!
بستن