کارآفرینی هنر

راهنمای بسته‌ بندی آثار هنری

ارسال سالم و ایمن اثر هنری ارزشمند، چیزیست که همه آرزوی آن را دارند. باید بدانید که کل فرایند حمل و نقل تا حد زیادی به متریال بسته‌بندی بستگی دارد. آثار هنری متفاوت باید به روش‌های مختلفی بسته‌بندی و محافظت شوند. بنابراین فارغ از اینکه اثری که ارسال می‌کنید بیمه شده است یا خیر، راهنمای پیش رو شما را از همه چیزهایی که نیاز است بدانید مطلع می‌کند.

بایدهای بسته بندی

 1. فوم بورد

فوم بورد ماده‌ای سبک وزن است و به راحتی برش می‌خورد. از فوم ‌بورد در بسته‌بندی ایمن، در حمل و نقل و انبار کردن آثار هنری ارزشمند استفاده می‌کنند. از ویژگی‌های مثبت فوم ‌بورد، ضخامت‌های مختلف این متریال است. فوم‌بورد را می‌توانید تقریبا از هر فروشگاه لوازم هنری تهیه کنید.

 • کاغذ بدون اسید

PH کاغذ بدون اسید 7 یا بالاتر از آن است، کاغذی خنثی که متریالی ضروری برای افرادیست که با هنر سر و کار دارند. این متریال برای محافظت از کار هنری در فرایند حمل و نقل و انبار کردن بسیار مهم است و از آن‌جایی که هیچ واکنش شیمیایی با اثر ندارد، برای بسته‌بندی بسیار مناسب است. نوعی از این کاغذ که حرفه‌ای‌ها پیشنهاد می‌دهند، گلاسه است که علاوه بر خنثی بودن، در برابر هوا، آب و چربی نیز مقاوم است.

 • نایلون حباب‌دار ضربه‌گیر

این متریال برای بسته‌بندی یکی از محبوب‌ترین‌هاست. مطمئنا بارها نایلون حباب‌دار در دست گرفته‌اید و سعی کرده‌اید تک تک حباب‌ها را بترکانید. از دلایل محبوب بودن نایلون حباب‌دار، ارزانی، سبک‌وزنی و کارآمدی آن در برابر آسیب است؛ و علاوه بر محافظت کردن از اثر در برابر ضربه، از حرکت آن نیز جلوگیری می‌کند.

 • چسب بسته‌بندی

خرید چسب با کیفیت بالا برای بسته‌بندی امری ضروریست. چسب بسته‌بندی باید درزها را کاملا بپوشاند و از آثار بسته‌بندی شده در برابر رطوبت حفاظت کند.

 • گوشه‌گیرهای محافظ

گوشه‌های همه اقلام تخت بسیار آسیب‌پذیرند. بنابراین نیاز به محافظت بیش‌تری دارند. برای جلوگیری از تاب برداشتن و یا تا خوردن، از گوشه‌گیرهای محافظ فومی یا مقوایی استفاده کنید. گوشه‌گیرها را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم‌التحریر بخرید و یا حتی خودتان آن‌ها را درست کنید.

 • جعبه‌های سفارشی

جعبه‌ها معمولا چوبی هستند و برای ارسال و حمل و نقل آثار هنری ظریف، بزرگ، سنگین و نامتقارن استفاده می‌شوند. می‌توانید جعبه را دقیقا مطابق با مشخصات اثر هنری که می‌خواهید حمل کنید سفارش دهید. اثر هنری شما چه مجسمه باشد، چه اثری شکستنی یا یک نقاشی عظیم، جعبه‌های سفارشی همیشه بهترین گزینه هستند.

نبایدهای بسته‌بندی

 1. کیسه زباله

اول اینکه مطمئنا نمی‌خواهید که اثر هنری شما مانند زباله به نظر برسد. این امر خصوصا در مورد افرادی که سعی در ورود به گالری یا ارسال آثارشان به خریداری معتبر دارند، صادق است. مسئله دیگر این است که این متریال گزینه نامناسبی در تامین ایمنی اثر هنری است.

 • کاغذ نازک

انتخاب نامناسب دیگر استفاده از کاغذ نازکْ با کیفیت غیر آرشیوی است. همانطور که قبلا اشاره کردیم، برای بسته‌بندی اثر هنری فقط باید از کاغذهای خنثی و بدون اسید استفاده کرد.

 • چسب بسته‌بندی معمولی

باید به این امر اشاره کنیم که چسب معمولی و بی‌کیفیت می‌تواند منجر به آسیب دیدن اثر هنری شما می‌شود.

حالا که با بایدها و نبایدها در مورد متریال بسته‌بندی آشنا شدیم، به سراغ چگونگی بسته‌بندی آثار هنری مختلف می‌رویم.

نقاشی بدون قاب

برای بسته‌بندی ایمن نقاشی بدون قاب باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. برای جلوگیری از لمس کردن اثر هنری با انگشتان، از دستکش نخی سفید استفاده کنید.
 2. اثر هنری را در ابتدا در کاغذ بدون اسید و سپس در پلاستیک محافظ بپیچید (برای محافظت در برابر رطوبت).
 3. اگر گوشه‌گیر محافظ ندارید، می‌توانید با تا کردن دستمال کاغذی بدون اسید یا فوم مثلثی بسازید که یک ضلع آن باز است، و در گوشه اثر قرار دهید.
 4. گوشه‌گیرها کمک می‌کنند که تنها با قراردادن و چسباندنشان روی فوم‌بورد یا مقوا، اثر هنری ثابت بماند.
 5. قرار دادن چند لایه مقوا در هر طرف نقاشی راهی عالی برای محافظت از آن است، فقط دقت داشته باشید که آن‌ها را به یکدیگر بچسبانید.
 6. اثر هنری را میان دو تکه مقوای فلوتی قرار داده و اطراف آن را بچسبانید.

نقاشی قاب‌شده

 1. متناسب با اندازه اثر می‌توانید جعبه‌ای سفارش دهید یا بسازید. باید مطمئن باشید که فاصله تقریبی 5/7 سانتی‌متری از هر طرف با اثر وجود داشته باشد.
 2. نقاشی قاب‌شده را در کاغذ بدون اسید بپیچید.
 3. سپس اثر را در نایلون حباب‌دار محافظ پیچیده و مطمئن شوید گوشه‌ها پوشش کافی دارند.
 4. لایه‌ای از فوم‌بورد بسازید و نقاشی را روی آن قرار دهید.
 5. تمامی قسمت‌های باز را با متریال بسته‌بندی بپوشانید.

مجسمه

 1. بالای مجسمه را دو بار با پلاستیک حباب‌دار بپوشانید. در این مرحله فقط نیاز دارید نیمی از مجسمه را بپیچید، پس بقیه پلاستیک را بریده و دو انتهای آزادش را با چسب محکم کنید. به این ترتیب مطمئن خواهید بود که قسمت بالایی مجسمه محافظت شده است.
 2. حالا پایین مجسمه را دوبار با پلاستیک حباب‌دار بپوشانید و سعی کنید در وسط با لایه قبلی کمی همپوشانی داشته باشد. پلاستیک را برش بزنید و با چسب محکم کنید. حالا قسمت پایینی مجسمه نیز تحت حفاظت است.
 3. جعبه را با کاغذ خرد شده یا فوم ضربه‌گیر پر کنید. حدود یک سوم جعبه باید پر شود. سپس فوم‌ها را کنار زده و یک سوراخ در وسط ایجاد کنید. مجسمه شما در این فضای خالی قرار می‌گیرد. در نهایت بقیه جعبه را با فوم ضربه‌گیر پر کنید.

نکته مهم: فراموش نکنید برچسب “شکستنی” را روی جعبه بچسبانید.

ترجمه شده توسط شهرزاد نقیب از وب سایت artbusinessnews

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا