اخبارجهان

دست رد ترامپ به نفت عربستان

دست رد ترامپ به نفت سعودی: واکنش تند عربستان

فرد- تصور کنید حتی پیش از به دست گرفتن قدرت باعث به دردسر افتادن بزرگترین صادرکننده نفت شوید. و این دقیقا همان کاریست که ترامپ در حال انجام آن می باشد. رئيس جمهور منتخب به کرات بیان کرده است که ایالات متحده باید جلوی وادرات نفت از عربستان سعودی را بگیرد.

در طول مناظرات انتخاباتی ترامپ قول داده بود تا در کنار تامین استقلال کامل انرژی آمریکا وابستگی انرژی این کشور را به دشمنان صاحب منابع خود و کارتل های نفتی از میان بر دارد.

اما چهارشنبه گذشته وزیر نفت عربستان سعودی به این سخنان واکنش تندی نشان داد. خلید الفلیح وزیر نفت عربستان و همچنین رئیس آرامکو در مصاحبه ای ابراز داشت: رئیس جمهور منتخب قلبا از منافع واردات نفت عربستان آگاه می باشد و من فکر می کنم متخصصان صنعت نفت در این خصوص به او مشاوره خواهند داد که تحریم تجارت هر محصولی اقدام معقول و شایسته ای نمی باشد.

الفلیح می افزاید:”ایلات متحده از پرچمداران سرمایه گذاری و بازار آزاد است و همچنان یکی از بازیگران مهم جهانی صنعتی به شمار می رود که در آن کشورها به یکدیگر وابسته و در خصوص نفت خام این کالای مبادله پذیر می باشد”. بنابر گفتۀ الفلیح وجود برابری در تجارت آزاد برای صنفت نفت بسیار مفید است.

وزیر نفت عربستان اضافه کرد که سعودی ها همچنان منتظر آغاز دورۀ ریاست جمهوری ترامپ هستند، تا بلکه در بهبوهه امور دگرشی در نظرات او اتفاق بیافتد.

با وجود رونق شرکت نفتی شِل آمریکا که آن را به سومین تولید کننده بزرگ نفت خام در جهان تبدیل کرده، این کشور هنوز به نفت سعودی ها وابسته است. عربستان سعودی با در اختیار داشتن 11 درصد از سهم بازار بزرگترین تامین کننده نفت خام آمریکا در خاورمیانه می باشد که سرمایه گذاری های گسترده ای را نیز در دارایی های پایین دست (پالایشگاه های) آمریکا برای کمک به حفظ این منابع انجام داده است. آمریکا در حدود 31 درصد از کل واردات نفت خود را از اعضای اوپک و 41 درصد را از کانادا تامین می کند.

عربستان سعودی به نوبه خود، تحت تاثیر آشفتگی های است که علی الخصوص در دو سال اخیر در بازار نفت اتفاق افتاده است. کاهش قیمت نفت از بشکه ای 115 دلار در اواسط تابستان سال 2014 به حدود 40 دلار باعث کسری بودجۀ تاریخی عربستان بالغ بر 98 بیلیون دلار در سال گذشته شد که این رقم در سال جاری نیز برابر 87 بیلیون دلار پیش بینی شده است. ذخائر خارجی نیز در نتیجۀ کمک های بانک مرکزی برای سرپا نگه داشتن اقتصاد رو به کاهش است.

کاهش در قیمت نفت و از دست دادن درآمدهای نفتی ریاض را مجبور به اتخاد اقدامات ریاضت اقتصادی ای کرده است که چندان نیز در عرصه سیاست رایج نمی باشند. افزون بر این عربستان مجبور به فروش 17/5 بیلیون دلار اوراق قرضه بین المللی در ماه گذشته شده است. این اقدامات اهداف بزرگی را نشانه نرفته اند و تنها تا هنگام رسیدن اعضای اوپک و تولید کنندگان عمده دیگر نفت به توافقی مهم و دراز مدت بر سر کاهش تولید نفت ادامه خواهند داشت.

 

منبع خبر: فربز forbes

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن