اخباراخبار کوتاه

تب جذب سرمایه خارجی در سواحل جنوبی خلیج فارس

نگرانی در مورد آینده نفت، رهبران دولت‌های حاشیه خلیج فارس را وادار کرده در یک دهه فرارو، صدها میلیارد دلار در بخش اکتشاف ذخایر جدید و ایجاد ظرفیت تولید نفت و یافتن میادین گاز طبیعی همراه با ایجاد زنجیره طرح‌های پایین دستی سرمایه‌گذاری کنند.
در 10 سال آینده، ریاض بیش از 300 میلیارد دلار در طرح‌های اکتشاف و تولید خود سرمایه‌گذاری خواهند کرد. این عدد بیش از ارقام اعلام شده توسط سایر اعضای اوپک است. امین ناصر، مدیرعامل آرامکو روز دوشنبه در استانبول اعلام کرد که در رکود کنونی حاکم بر بازار نفت، یک تریلیون دلار از حجم سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعت نفت کاسته شده است. بدین ترتیب کاهش چشمگیر تعداد میادین کشف شده نشان می‌دهد این شرایط تا چه میزان نگران کننده است.
نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد در پنج سال آینده، باید 20 میلیون بشکه به ظرفیت تولید نفت دنیا اضافه شود تا تعادل عرضه و تقاضا حفظ شود. تقاضای نفت همواره در حال افزایش است و میادین قدیمی به تدریج با افت تولید روبرو می‌شوند و حفظ ظرفیت تولید یک ضرورت است. ناصر افزود: «با وجود تداوم سقوط قیمت نفت، آرامکو همچنان برنامه یافتن ذخایر گاز شیل در شبه جزیره را با مشارکت غول‌های بین‌المللی ادامه خواهد داد.»
رهبران آرامکو معتقدند موسسات تامین مالی درباره چشم انداز بلندمدت صنعت نفت دچار اشتباه شده‌اند و در نتیجه سیاست‌های انقباضی آنها در چهار سال گذشته، مقدار ذخایر متعارف کشف شده دنیا نسبت به دوره چهار ساله پیش از آن، بیش از 50 درصد کاهش یافته است.
در شرایط کنونی، امنیت انرژی دنیا در بلندمدت با چالش‌های زیادی روبرو است. با کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی از تابستان سال 2014 میلادی تاکنون، بودجه دولت عربستان با کسری بودجه شدیدی روبرو است. اما آنان با وجود کسری بودجه هنگفت و کاهش جهانی سرمایه‌گذاری در طرح‌های تولید نفت و گاز خواهان داشتن برگ برنده در سال‌های آینده هستند.
درسال گذشته،رکورد سرمایه‌گذاری عربستان در میادین فراساحلی شکسته شد. حفظ ظرفیت تولید و ایجاد ظرفیت مازاد، دو برنامه کلیدی ریاض در بازار نفت محسوب می‌شود. براساس اعلام رهبران آرامکو، تولید روزانه گاز عربستان با رشد دو برابری در یک دهه آینده از مرز 23 میلیارد فوت مکعب در روز فراتر خواهد رفت. با این اقدام سهم گاز طبیعی در تاسیسات تولید برق و آب شیرین کن‌ها، به 70 درصد افزایش خواهد یافت.

💎اماراتی‌ها در اندیشه جذب سرمایه گذاران بین‌المللی

شرکت ادنوک امارات متحده عربی با هدف جذب میلیاردها دلار سرمایه مورد نیاز اجرای طرح‌های اکتشاف و تولید نفت و گاز، در نظر دارد با ایجاد مشارکت تجاری با شرکت‌های تجاری برنامه‌های خود را عملیاتی کند. استفاده از سهام شناور، از مزایای این برنامه بلندمدت شرکت دولتی ادنوک به شمار می‌رود.
انتشار اوراق مشارکت با هدف جذب سرمایه‌های خرد شهروندان اماراتی و سرمایه گذاران خارجی از دیگر طرح‌های این شیخ نشین محسوب می‌شود.
امارات به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت اوپک، از ذخایر عظیم نفت و گاز برخوردار است و تولید روزانه نفت و گاز طبیعی این کشور به ترتیب 3 میلیون بشکه و 9/8 میلیارد فوت مکعب است. اماراتی‌ها با توجه به پرچمداری رشد تقاضای نفت در دهه‌های آینده، برای تامین نیازهای بازارهای شرق آسیا شامل نفت، گاز طبیعی، محصولات پتروشیمی، پلاستیک‌ها و انواع پلیمر، برنامه ریزی‌های گسترده‌ای انجام داده‌اند. بهبود ساختار سازمانی شرکت ادنوک و ادغام دو مدیریت فعال در بخش فراساحلی از اقدامات اخیر آنان به شمار می‌رود. در دوره کنونی سقوط قیمت‌ها، کاهش یارانه سوخت و افزایش مالیات ارزش افزوده در کاهش کسری بودجه این شیخ نشین تاثیر قابل توجهی داشته است.
از سوی دیگر، تاسیس یک شرکت اماراتی خدمات حفاری در دستور کار رهبران امارات قرار دارد. دولت این کشور امیدوار است زمینه اشتغال ده‌ها هزار شهروند اماراتی را در طرح‌های مختلف صنعت نفت فراهم کند. این مشاغل جدید، نیازمند کارکنان متخصص بوده و از جذابیت بالایی برای شهروندان این کشور برخوردار خواهد بود.

منابع: Bloomberg, Dailystorian
مترجم: محسن داوری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده است!!
بستن