اقتصاد

برنت و تگزاس قیمت را قیچی کردند

دو شاخص قیمت جهانی نفت در آخرین معاملات بازارهای جهانی در دو سوی مختلف حرکت کرده و از یکدیگر فاصله گرفتند. نفت وست‌تگزاس اینترمدیت آمریکا با 20 سنت کاهش در قیمت، به قیمت هر بشکه 53/86 دلار معامله شد در حالی که برنت دریای شمال با افزایش 5 سنتی خود، توانست قیمت 56/27 دلار را تجربه کند.
از حدود یک‌ماه قبل و اعلام توافق اوپک برای کاهش تولید و به دنبال آن حمایت برخی تولید کنندگان غیراوپک از این طرح، قیمت نفت خام روندی سعودی و با ثبات را در پیش گرفته اما به‌نظر می‌رسد در ادامه مسیر، راه دو نفت شاخص از مؤلفه‌های جداگانه‌ای تبعیت خواهند کرد.
براساس گزارش رویترز، برآوردها و نگاه کارشناسان به آنچه پس از تعطیلات 4 روزه سال نو میلادی روی خواهد داد، حکایت از ادامه روند صعودی و رو به رشد قیمت نفت برنت دارد اما نفت غرب تگزاس بیش از پیش میان ذخایر استراتژیک و شیل، گیر افتاده است.
در حالی که خبرگزاری کویت، کونا، به نقل از اسام المرزوق، وزیر نفت این کشور، خبر از دیدارد اعضا و برخی غیر اوپکی‌ها در وین در تاریخ 21 و 22 ژانویه 2017 (2و3 بهمن 95) داد، قیمت برنت که به‌شدت تحت تأثیر توافق کاهش است، باز هم افزایش یافت. اگرچه جزئیاتی از دستور این نشست منتشر نشده اما برخی آن‌را برنامه‌ریزی‌شده و برای تعیین سازوکار کاهش تولید میان هم‌پیمانان ذکر کرده‌اند.
به گزارش کانال تلگرامی #از‌نفت‌چه‌خبر ،در سوی دیگر، گزارش مؤسسه نظارت خصوصی آمریکا، API، از افزایش ذخایر ایالات متحده به میزان 4/2 میلیون بشکه، قیمت نفت وست‌تگزاس را کاهش داد اما بازار همچنان در انتظار گزارش‌های رسمی دولت که روز پنجشنبه (به‌وقت محلی) منتشر می‌شود مانده است. آخرین ساعات بازار نفت آمریکا در سال 2016 در شرایطی سپری می‌شود که برآوردهای قبلی کاهش 2/1 میلیون بشکه از ذخایر را پیش‌بینی می‌کردند و حتی رویترز نیز برپایه این داده‌ها تحلیل‌هایی را منتشر کرده بود اما افزایش تولید نفت در این کشور احتمالا نتیجه‌ای معکوس را رقم زده است.

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
error: محتوا محافظت شده است!!
بستن