اقتصادجهان

اوباما قطب را برای نفت و ترامپ قدغن کرد

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، با امضا و اجرای دائمی قانون1953 ، عملا امکان هرگونه فعالیت نفتی در قطب‌شمال و فلات قاره آمریکا را غیرممکن کرد.
شکل اجرای این قانون که سال‌ها قبل به تصویب رسیده است، طوری از سوی کاخ‌سفید تنظیم شد که دولت دونالد #ترامپ ، رئیس‌جمهوری‌ منتخب آمریکا، نیز نمی‌تواند پس از آغاز به کار آن را لغو کند.
قانون 1953 مقرر می‌دارد که اکتشاف و استخراج نفت در حوزه قطب شمال و فلات قاره آمریکا (مناطق نزدیک به سواحل آمریکا) ممنوع است و هیچگونه مجوزی در این‌باره قابل صدور یا ادامه فعالیت نخواهد بود.
این قانون پیش از این در دولت‌های جرج بوش پدر و بیل کلینتون، رؤسای جمهوری اسبق آمریکا، نیز به اجرا گذاشته شده بود اما اجرای آن موقت و چندساله تعیین شده بود. دولت اوباما نیز طی دو دوره فعالیت خود، چندین زیرمجموعه از این قانون را از دستور اجرا خارج کرده بود و حتای اجازه اکتشاف در حوزه فلات قاره فلوریدا را نیز صادر کرده بود. اکنون و تنها چند روز مانده به تحویل دولت به ترامپ، اوباما با امضای اجرای بدون انقضاء این قانون، عملا دست و پای دولت آینده برای فعالیت‌های نفتی خارج از عرف این کشور را بسته و چالشی جدی برای کل جمهوری‌خواهان ایجاد کرده است.
امضای بدون تاریخ انقضاء اوباما پای قانونی که چند دهه قبل تصویب شده، این قانون را به یک دیوار محکم تبدیل کرده است اما از سوی دیگر جمهوری‌خواهان نیز می‌توانند با شکایت کنگره، این امضا را در دادگاه عالی به چالش بکشند. این چالش به‌لحاظ قانونی کاری ممکن است ولی فرآیند بررسی و صدور رای در این دادگاه حداقل 3 سال به‌طول می‌انجامد و چنین فرآیند فرسایشی‌ای موجب می‌شود دولت ترامپ دور نخست فعالیت خود را بدون فعالیت نفتی در قطب و فلات‌قاره طی کند.
از سوی دیگر، دولت کانادا نیز قوانین بسیار سخت‌گیرانه و محکمی درباره ممنوعیت فعالیت نفت و گاز در قطب شمال دارد که در کنار قانون 1953 می‌تواند غیرقابل نفوذ باشد. قانون 1953 بیش از 31 منطقه فلات قاره آمریکا و آلاسکا و قطب شمال را پوشش می‌دهد و شرکت‌های نفتی را از دست‌اندازی به این مناطق برای کارهای اکتشاف استخراج نفت‌وگاز منع می‌کند.
اگرچه امضای دائمی این قانون به‌خودی خود یک خبر شوکآور در روزهای پایانی سال و پایانی دولت اوباماست اما در قطب شمال اتفاق عجیبی روی نخواهد داد چراکه پیش از این نیز شرکت‌ها در حال جمع کردن تأسیسات قطبی خود بودند. علت این بی میلی به قطب شمال این است که به‌دلیل آب‌وهوای سخت، تنها دو ماه از سال می‌توان در این منطقه حفاری انجام داد و از سوی دیگر افت شدید قیمت نفت، صرفه اقتصادی فعالیت‌های گران‌قیمت قطبی را از بین برده بود. شرکت‌های نفتی اکنون بیش از هر زمان دیگری به حاشیه‌های امن سرمایه‌گذاری‌های خود می‌اندیشند و با این حساب تمایلی به فعالیت‌های متزلزل قطبی ندارند اما بحث فلات قاره آمریکا مبحثی متفاوت است.
آب‌های ساحلی آمریکا بیش از 3 دهه است که از مته‌ها و پمپ‌های نفت و گاز پاک شده و هیچ شرکتی برای مدت طولانی در این مناطق اجازه فعالیت نداشته و مجوزها کاملا موقتی و بیشتر برای امور اکتشاف بوده است.
دولت ترامپ بدون شک با همکاری لابی نفتی در سیاست آمریکا روی کار آمده است و این موضوع را از تعداد وزرای نفتی او می‌توان فهمید. به‌کار گمارد شخصی مانند رکس تیلرسون در مسند وزارت امور خارجه و سپردن سیاست خارجی به یک نفتی کارکشته، بارزترین نشانه این موضوع است و حالا این دولت هنوز بر تخت ننشسته، با قفلی محکم بر در نفت‌های دست نخورده آمریکا مواجه شده است.
کانال تلگرامی ازنفت‌چه‌خبر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن